Zaorálek přivítá tureckého ministra, kterého do Nizozemska nepustili | E15.cz

Zaorálek přivítá tureckého ministra, kterého do Nizozemska nepustili

ČTK

Česká diplomacie připravuje návštěvu tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua v Praze. Informaci serveru HlídacíPes.org dnes potvrdilo ministerstvo zahraničí. Termín je v jednání.

"Návštěva tureckého ministra do České republiky se připravuje. Termín se hledá," řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. "Bližší informace poskytneme, až bude z turecké strany potvrzen termín," doplnila.

Důležitým tématem česko-tureckých jednání v poslední době je osud dvou českých občanů zadržených v Turecku kvůli podezření z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Turecká prokuratura pro ně požaduje sedm a půl až 15 let vězení. Soud s dvojicí by měl začít 10. května. Vedle toho Praha a Ankara řeší osud rozestavěné turecké elektrárny Yunus Emre.

Turecko možná uspořádá referendum o členství v Evropské unii

Server HlídacíPes.org upozornil na napjaté vztahy mezi Tureckem a Evropskou unií. Ministra Çavuşoglua, který by měl přijet do České republiky, nevpustilo na své území Nizozemsko.

Tamní úřady a vláda tím bránily v politické agitaci u tureckých emigrantů na nizozemském území. Zástupci turecké vlády chtěli získat jejich hlasy pro referendum, které mění turecký politický systém a výrazně posiluje pravomoci prezidenta. Podobně se vůči Turecku zachovalo Německo.

Podívejte se na nepokoje v Rotterdamu po nevpuštění tureckých ministrů:

360p 240p
Nepokoje před tureckým konzulátem v Rotterdamu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!