Zeman má podporu devíti senátorů, dál ale sbírá podpisy občanů | e15.cz

Zeman má podporu devíti senátorů, dál ale sbírá podpisy občanů

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK/Michal Dolezal
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý premiér a šéf ČSSD, který se chce ucházet o prezidentský úřad za Stranu práv občanů – zemanovi (SPOZ), získal už podpisy devíti převážně sociálně demokratických senátorů. Ke vstupu do kampaně mu tak chybí už jen jeden podpis. Nadále chce ale sbírat podporu občanů.

„Iniciativa získání deseti podpisů senátorů pro kandidaturu Miloše Zemana vzešla přímo od pana senátora Drymla. Osobně mohu říci, že tuto iniciativu vítám a je to pro mě další důkaz, že není lepší kandidát na post prezidenta, než je Miloš Zeman,“ sdělil E15.cz předseda SPOZ Vratislav Mynář. Zároveň ale zdůraznil, že Zemanova kandidatura se bude opírat o podpisy 50 tisíc občanů a nikoliv o podpisy desítky senátorů.

Podle serveru novinky.cz je mezi senátory podporujícími Zemana vedle Drymla například moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. Další ale Dryml jmenovat nechtěl, aby je prý nevystavoval šikaně ze strany sociální demokracie. Zemana by chtěl na Hradě také bývalý senátor za KSČM Jaroslav Dobrava, který byl v posledních volbách zvolen za hnutí Severočeši.cz.

Pro Zemana je základem možné kandidatury právě podpora občanů. „Podstatou petice je zjistit, zdali občané o zájemce na post prezidenta vůbec stojí, “ řekl nedávno. V případě zvolení do funkce hlavy státu by chtěl být prostředníkem mezi vládou a opozicí. „Jádro náplně prezidentské funkce nevidím v tom, že by prezident formuloval samostatnou domácí nebo zahraniční politiku, ale vidím prezidenta jako organizátora dialogu mezi parlamentními politickými subjekty a zejména pak mezi vládou a opozicí,“ vysvětlil bývalý ministerský předseda.

Vedle 20 poslanců nebo 10 senátorů mají kandidáty navrhovat lidé formou petice s 50 tisíci podpisy. Právě s ověřování petičních archů ale mohou být komplikace. Kvůli nesrovnalostem hrozí vyřazení kandidátů a jejich následné žaloby, které by termín voleb mohly posunout. Ministerstvo vnitra proto navrhuje, aby byly archy předkládány v elektronické podobě, což by umožnilo snadnější kontrolu údajů signatářů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video