Zeman na tripartitě podpořil rozpočet, vyzval k rušení dotací zelené energii | e15.cz

Zeman na tripartitě podpořil rozpočet, vyzval k rušení dotací zelené energii

Miloš Zeman na jednání tripartity 12.9.2016
Miloš Zeman na jednání tripartity 12.9.2016
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman na zasedání tripartity podpořil návrh státního rozpočtu pro příští rok. Podporu chce návrhu vyslovit i na příštím jednání kabinetu a uvažuje i o návštěvě Sněmovny při projednávání rozpočtu. Prezident rovněž podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka navrhl zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli. Prezident kritizuje dotace pro takzvanou zelenou energii dlouhodobě.

V aktuálním návrhu rozpočtu ministerstvo financí ve srovnání s červnem snížilo celkové výdaje a příjmy, a to o 15,4 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak měly příští rok být 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun. Vláda musí rozpočet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce měsíce.

Čtěte více:

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes vláda na svém večerním jednání ještě rozpočet neschválí, premiér očekává pokračování debaty příští týden a schválení dokumentu za dva týdny. Zeman novinářům řekl, že účast na dnešním jednání tripartity pro něj byla zajímavá a přínosná. Ocenil věcnou diskusi. „Já jsem podpořil návrh zákona o státním rozpočtu. A ne dnes, ale příště se objevím na vládě, abych tuto podporu vyjádřil i na vládě,“ uvedl.

Prezident se měl původně účastnit i dnešního jednání kabinetu. Podle svého mluvčího však účast přehodnotil vzhledem k průběhu tripartity, kde už zazněla celá řada stanovisek. „Své argumenty pan prezident sdělil na jednání tripartity,“ sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident během tiskové konference seděl v křesle, stěžoval si na přesezenou nohu. Úřad vlády opustil hned po svém vystoupení před novináři, ještě než dostali slovo někteří zbývající účastníci jednání. „Další termín účasti budeme koordinovat s vládou,“ uvedl Ovčáček.

Zeman dál bojuje proti zelené energii

Na podporu obnovitelných zdrojů jde ročně v Česku více než 40 miliard korun. V loňském roce odmítal ERÚ řadu měsíců podporu většině obnovitelných zdrojů pro letošní rok vypsat. Argumentoval chybějícím schválením Evropské komise (EK). Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. S postupem úřadu tehdy vedle výrobců ostře nesouhlasil také Mládek. Dnes uvedl, že i on by příspěvky rád zrušil. „Bohužel závazky platit vznikly před rokem 2010 a ručí za ně stát,“ podotkl ministr.

Postoj Zemana dnes naopak odmítl Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Neobhajujeme nekalý solární byznys, ale špatně nastavený systém z minulosti nesmí být přenášen na průmysl. Bez podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE) bychom však podsekli jeho konkurenceschopnost. Již několik let hledáme, jak situaci vyřešit co nejlépe, proto dotace na OZE podporujeme,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Hospodářská komora ČR zastává názor, že zastavení podpory obnovitelným zdrojům energie pro příští rok může ohrozit plnění evropských závazků, přinést hospodářské škody včetně ohrožení řady pracovních míst a zvýšit ceny pro spotřebitele tepla.“Je nutné vzít v potaz, že jakékoliv narušení současných očekávání investorů často dlouhodobě negativně ovlivňuje ochotu soukromého sektoru financovat investice v energetice. To může ve finále poškodit pověst České republiky jako stabilní země s předvídatelným podnikatelským prostředím i při vědomí, že použitá procedura nebyla perfektní,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Vydá EK potvrzení, nebo ne?

U výplaty podpory OZE pro příští rok bude záležet na tom, zda EK vydá potvrzení pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Mládek v srpnu uvedl, že EK si je vědoma potřeby ČR mít rozhodnutí do konce září. Vitásková totiž už dříve uvedla, že ERÚ podporu OZE pro příští rok vypíše pouze v případě, že zdroje budou schválení mít. Cenové rozhodnutí úřad plánuje vydat právě do konce září. Již v srpnu EK schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

Zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se shodli také na nutnosti zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nyní podle Bohuslava Sobotky vypracuje varianty řešení.

„Zástupci Svazu průmyslu a dopravy jsou ochotni jednat o opatřeních zaměřených na zvýšení vyplácení nemocenské, respektive kompenzaci ztráty příjmu při delší pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé vyjádřili připravenost diskutovat například o návrhu obsaženém v materiálu MPSV, kde se hovoří například o zvýšení náhrady mzdy na 60 procent do 30 dní a další návrhy,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

„Tento signál (shody o zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných) je nesmírně důležitý,“ doplnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video