Zeman překročil všechny meze, vytváří podhoubí pro fašizaci, říká Dienstbier

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: ctk

ČTK
Prezident Miloš Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti, je přesvědčen ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Některé výroky hlavy státu jsou xenofobní a islamofobní a vytvářejí ve společnosti strach, řekl Dienstbier. Vystoupením na Albertově prý Zeman překročil veškeré meze, když podpořil "nenávistné skupiny ve společnosti". Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci uvedl, že Dienstbier opět dokázal, že pohrdá občany, jejich názory a oprávněnými obavami.

„Já jsem si nikdy neuměl představit, že hlava tohoto státu bude podporovat extremistické pozice, bude takovýmto způsobem rozdělovat, rozeštvávat společnost a především strašit lidi,“ řekl Dienstbier k úterní akci, na níž Zeman vystoupil po boku členů Bloku proti islámu, který zastává k islámu a přijímání uprchlíků z muslimských zemí velmi negativní postoje.

K situaci se na svém facebookovém profilu vyjádřil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který na tomto sociálním médiu občas komentuje politické dění, s čímž nesouhlasí ombudsmanka Anna Šabatová. Křeček uvedl, že pokud ministr obviní prezidenta z fašizace země, měla by se tím zabývat vláda, která za činy hlavy státu odpovídá. „Jaká bude reakce vlády na slova jejího člena,“ ptá se na sociální síti Křeček. Pod jeho příspěvkem jsou desítky komentářů, mnohé z nich jsou velmi ostré.

„Já si neumím představit, že v jakékoliv civilizované zemi by hlava státu tímto způsobem vystoupila, podpořila takovéto nenávistné skupiny ve společnosti a že by si to společnost nechala líbit, že by to bylo tolerovatelné,“ řekl také ministr pro lidská práva. Šéf Bloku proti islámu Martin Konvička v minulosti na svém facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky.

Čtěte komentář Martina Čabana:

Nejen jeho výroky, ale i některá Zemanova slova považuje Dienstbier za xenofobní a islamofobní. „Především je to naprosto nepřijatelné paušalizování. Není to hodnocení jednotlivých lidí podle toho, jak se chovají, jak žijí,“ uvedl ministr, podle něhož je v Česku několik desítek tisíc muslimů, s nimiž nejsou žádné problémy.

Podle mluvčího prezidenta Dienstbier tím, že v minulosti mluvil o možném přijetí desítky tisíc uprchlíků do Česka, ohrožuje bezpečnost České republiky. „Ve volebním štábu pana prezidenta měl pan ministr Dienstbier, tehdy ještě nebyl ministrem, přezdívku vzteklé štěně,“ řekl Ovčáček v České televizi. „Jeho zhrzenost z prezidentské volby je přímo vidět při každém vyjádření,“ dodal s poukazem na to, že Dienstbier neuspěl proti Zemanovi v předloňské přímé volbě prezidenta.

Zeman nedávno hovořil například o hrozbě zavádění islámského práva šaría v Česku nebo o tom, že si většina uprchlíků nezaslouží soucit. Jeho výroky v říjnu kritizoval mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva, který je označil za xenofobní.

Podle Dienstbiera prezident svými slovy a postoji pomáhá budit strach, místo aby byl moderátorem a snažil se zklidňovat situaci a hledat společná řešení. Zeman podle něj přinejmenším napomáhá vytváření podhoubí pro fašizaci společnosti.

„Samozřejmě, tím že vyvolává strach ve společnosti, tím jak situaci komentuje, tak tím k tomu samozřejmě přispívá, vytváří tu atmosféru, a dokonce bych řekl, že je v čele tohoto procesu svými výroky,“ uvedl také.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise