Ceny domů a bytů v Česku v 1. čtvrtletí stouply o čtvrtinu, nejvíce v EU

Ilustrace bydlení

Ilustrace bydlení Zdroj: E15 Michael Tomeš

Ilustrace bydlení
.
Stavební parcela v ulici Kodaňská ve Vršovicích
Masaryčka
5
Fotogalerie

Ceny obytných nemovitostí v Evropské unii se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Nejvýraznější růst v rámci EU zaznamenaly v České republice, kde stouply o 24,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Meziroční růst cen obytných nemovitostí v EU byl v prvním čtvrtletí nejprudší od konce roku 2006. Nejrychlejší růst po ČR vykázalo Estonsko, kde se ceny zvýšily o 21 procent. Za ním následovalo Maďarsko s růstem 20,6 procenta.

Nejpomalejší meziroční růst cen obytných nemovitostí v rámci EU naopak zaznamenal Kypr, kde se ceny zvýšily pouze o 1,1 procenta. Za ním následovaly Finsko (4,3 procenta) a Itálie (4,6 procenta).

Eurostat rovněž upozornil, že od roku 2010 se ceny obytných nemovitostí v EU zvýšily o 45 procent. Česká republika v tomto období zaznamenala v rámci EU čtvrtý nejvýraznější růst, ceny se v tuzemsku zvýšily o 121 procent. Rychleji než v ČR rostly ceny v Estonsku, Maďarsku a Lucembursku, plyne z údajů Eurostatu.

Analytici: Nemovitosti zdražuje slabá nabídka, růst cen by měl zpomalovat

Ceny domů a bytů v Česku dlouhodobě žene nahoru slabá nabídka na trhu. K růstu přispívá i chování nakupujících, pro které je investice do nemovitostí nyní často snahou zajistit se při skokové inflaci, tvrdí analytici oslovení ČTK. Tempo zdražování podle ekonomů mírně zpomaluje, což by mělo pokračovat.

Hlavní příčinou zdražování je podle analytiků dlouhodobě nedostatečná nabídka na trhu. "Stále máme nejpomalejší stavební řízení ze srovnatelných zemí, a jedno z nejpomalejších na světě. Při vysokých českých úrokových sazbách je toto prodlení obzvláště drahé, protože úrok je právě cena času, kterou kupující musí zaplatit za to, že povolovací řízení v Česku tak dlouho trvá," popsal analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Dalším faktorem je podle Bartoně pokračující relativně silná poptávka, kterou umocňuje snaha lidí zajistit se proti inflací nákupem něčeho i do budoucna nedostatkového.

Růst cen nemovitostí stále předbíhá samotnou inflaci, upozornil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz," řekl Dufek.

V budoucnu by ovšem měl podle analytiků prudký růst cen zpomalit nebo se i zastavit. Podle Dufka by k tomu mohla přispět současná bytová výstavba, její přímý vliv však bude hodně záviset na chování velkých zahraničních kupců, kteří mají zájem o větší bytová portfolia. "Zda vykompenzují v době rostoucí nabídky úbytek hypotekářů či nikoliv," podotkl Dufek. Podle něj je už alespoň část trhu zralá na korekci cen. "A to zejména v případě secondhandových bytů, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly," dodal Dufek. Připomněl, že ceny starších bytů rostly ve srovnání s novými už pomaleji.

Klesat by postupně měla i poptávka. Ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen to připisuje hlavně přísnějším parametrům na hypoteční úvěry a vyšším úrokovým sazbám, které na jaře nastavila Česká národní banka. "Mimo jiné vysoká inflace daleko převyšující růst příjmů se negativně odrazí v kupní síle domácností," podotkl.