Řešením vyšších splátek při refinancování hypotéky jsou teď jen úspory

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto (projekt Petrohradská společnosti Central Group
hypotéky, ilustrační foto
hypotéky, ilustrační foto
6
Fotogalerie

Letos bude refinancovat hypotéku zhruba 50 tisíc lidí. Většina z nich s původním úrokem kolem dvou procent. Banky aktuálně hypotéky nabízejí i s úrokem ve výši sedmi procent. Měsíční splátka hypotéky tak mnohým stoupne o čtyři až sedm tisíc korun.

Podle obchodního ředitele skupiny Partners Jana Brejla letos budou končit hypotéky dlužníků nejčastěji s pětiletou fixací. A to znamená, že budou končit hypotéky, které si lidé sjednávali s úrokem kolem dvou procent.

„Nárůst sazby pro tyto klienty tak bude trojnásobný. Pokud uvažujeme průměrnou hypotéku ve výši tří milionů korun, tak zvýšení splátky se bude pohybovat mezi čtyřmi až sedmi tisíci korunami. Záleží na délce splatnosti a původní úrokové sazbě,“ vysvětluje Jan Brejl.

Tip: Jak vysoké budou vaše splátky? Spočítejte si je s naší hypoteční kalkulačkou

Podle něj o něco „lepší pozici“ mají ti, kteří měli fixaci sjednanou na sedm a deset let. Ti si totiž úvěry sjednávali za úroky ve výši tři až tři a půl procenta. V jejich případě tak dojde „jen“ ke dvojnásobnému navýšení sazby.

Jan Brejl očekává, že úrokové sazby u hypoték budou kulminovat letos v létě a ve druhé polovině roku budou nejspíš stagnovat. Podle něj se pak nedá očekávat, že by v příštím roce šly nějak výrazněji dolů.

Příští rok to nebude o mnoho lepší

To značí, že dalších zhruba 50 tisíc domácností, které čeká refinancování příští rok, bude ve stejné situaci, jako jsou ti, kteří musejí hypotéku refinancovat letos. V obou případech je podle Jana Brejla už pozdě na jakékoli dopředné financování, které v minulosti ochránilo mnoho domácností před navýšením hypoúroků, protože sazby jsou už teď vysoko. A nějakou dobu, jak vyplývá z jeho slov, i budou.

„Spíše bych začal připravovat rodinný rozpočet na navýšení měsíční splátky. Tedy začít tvořit rezervu,“ nabízí jako jediné řešení současné situace Jan Brejl.

Úplně flintu do žita by ale ani tak neházel. Namístě je podle něj snažit se i za současných podmínek získat od banky co nejlepší úrok. 

„Cíl není refinancovat do jiné banky, ale získat adekvátní podmínky pro věrného klienta stávající banky,“ radí.

Jak jednat o novém úroku u refinancování

Podle něj je v současné době vhodné požádat o nabídku nové úrokové sazby svou banku tři až čtyři měsíce před koncem fixace, kdy je banka povinna klientovi novou nabídku úrokové sazby předložit.

„Tuto nabídku bych srovnal s nabídkami konkurence a zahájil vyjednávání o nových podmínkách,“ radí s tím, že pokud stávající banka nenabídne optimální podmínky, namístě je refinancování k bance jiné, případně i stavební spořitelně za daných okolností.

I zde ale upozorňuje, že refinancování se vyplatí zejména tehdy, pokud je rozdíl mezi nabízenými sazbami 0,3 procenta a vyšší. V tomto případě pak doporučuje obrátit se na nezávislého poradce, který dokáže srovnání připravit a současně ví, kde jsou v nabídkách takzvané podmínky pod čarou.