Ceny nájemného v Brně dál rostou, ale pomaleji než dřív

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Nájemné v brněnských bytech sice dál roste, ale pomaleji než dosud. Vyplývá to z analýzy portálu Ideálnínájemce.cz, která se zabývá pronajímáním bytů a ceny nájemného dlouhodobě sleduje.

Zpomalení růstu cen nájemného v Brně je patrné zejména u větších bytů. Medián, tedy střední hodnota očištěná a extrémně nízké i extrémně vysoké údaje, cen nájemného za byt 4+kk v letošním prvním čtvrtletí stagnoval na částce 21 900 korun, stejný údaj za byt 3+1 se dokonce o 500 korun snížil a klesl na 15 000 korun měsíčně.

Naopak medián cen nájemného v bytech 3+kk se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1500 korun a dosáhl 18 500 korun za měsíc. V nejžádanějších bytech 2+1 vzrostl medián nájemného v letošním prvním čtvrtletí o 900 korun na 13 000 korun měsíčně.

"Ceny nájmů mírně posouvají vzhůru zejména rostoucí mzdy a v řadě míst převis poptávky nad nabídkou. Ceny v Brně se liší podle lokalit. Zatímco v městské části Brno-sever v Zábrdovicích stojí měsíční nájemné bytu kategorie 4+1 12 000 korun, ve středu města a na Starém Brně je to skoro dvojnásobek," uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce Martin Březina.

Levněji si lze v Brně pronajmout byt ve čtvrtích se staršími panelovými domy, jako je Starý Lískovec nebo Lesná, a v městských částech vzdálenějších od centra, jako Chrlice, Kníničky nebo Kohoutovice. Tam si lze pronajmout byt 2+kk za méně než 10 000 korun měsíčně.