Inflace: Lidé si ukládají peníze do luxusních nemovitostí | E15.cz

Inflace: Lidé si ukládají peníze do luxusních nemovitostí

.
.
• 
ZDROJ: Unsplash

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Srpnová inflace dosáhla hodnoty 4,1 procenta, což je nejvíc od roku 2008. Rostou ceny jak ve službách, tak u klasického spotřebního zboží. Na druhou stranu mají lidé hodně naspořených peněz a řeší, kam je uložit. V jejich hledáčku pak jsou hlavně nemovitosti.

„Aktuální trendy se za poslední rok nezměnily, lidé stále ukládají své finanční prostředky do nemovitostí, protože se bojí rostoucí inflace. Jsou motivováni stále rostoucími cenami nemovitostí, a stále ještě relativně nízkými úrokovými sazbami,“ vysvětluje Petr Míka, z Boutiq Real Estate.

Nemovitosti se prodávají rychleji

I když ceny nemovitostí rostou, v nabídkách realitních kanceláří se kvalitní byty či domy dlouho neohřejí. Pravidlem bylo, že nemovitost se správně nastavenou prodejní cenou, by se měla prodat do maximálně do 6 měsíců. Dnes je to v průměru o tři měsíce méně. Lidé chtějí své peníze bezpečně uložit, a to pro ně představuje právě segment nemovitostí.

Otázkou každé doby je, zda ještě počkat, nebo koupit nemovitost teď.  „Pokud bych dnes kupoval nemovitost, tak bych neváhal ani minutu. Díky kostnatému stavebnímu zákonu může dnešní obrovskou poptávku saturovat jen velmi omezená nabídka. Růst cen nemovitostí se maximálně přibrzdí, ale zásadní propad cen nemovitostí v Praze nevidím jako reálný. Dalším faktorem růstu cen jsou stále rostoucí ceny stavebních materiálů, které ceny novostaveb šroubují směrem nahoru,“ uzavírá Míka.

Autor: onk

Mzdová kalkulačka