Partners index akciových fondů hlásí v červnu bezmála tříprocentní růst  

.

. Zdroj: Shutterstock

Po silném růstu v dubnu a květnu se ceny aktiv na finančních trzích zvýšily i v červnu. Avšak i přesto není mnoho důvodů k oslavám. Dochází totiž sice k obnově výroby a restartu ekonomiky z doby, kdy došlo k jejímu vypnutí, ale velkou neznámou stále zůstává, zda a jak budou lidé ochotni utrácet. To platí i pro firmy.

I přes několik měsíců trvající růst cen akcií, akciové podílové fondy byly na konci června stále v červených číslech. Partners index akciových fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, ukazuje na 7,6procentní propad oproti začátku roku. Což je v souladu s globálním akciovým indexem MSCI World a jeho aktuálním výnosem.

„Důvod je pomalejší zotavení evropských a asijských akciových trhů. Partners index fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztrácí ke konci června stále ještě 11,1 procenta,“ komentuje současnou situaci na trzích hlavní ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Tip: Jak začít investovat? Poradíme

Jakkoli zní podle něj uvedená čísla z pohledu krátkých horizontů katastroficky, tak z hlediska desetiletého investičního horizontu vypadají o poznání příznivěji. A to zejména u indexu fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům takřka dvojnásobek původní investice.

Partners indexy akciových fondů

Výkonnosti skupin fondů

 Červenod. poč. roku1 rok3 roky5 let10 letpočet fondů
PIF-AK1,6 %-7,6 %-0,7 %6,7 %11,7 %95,9 %38
PIF-SPEC2,5 %-11,1 %-5,6 %-1,5 %2,4 %18,5 %16

1.      PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí

2.      PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Podle Martina Mašata v případě akcií krize covid-19 potvrdila význam technologických firem. Americký technologický index NASDAQ dokonce dosáhl nových rekordních hodnot.

„Velice dobře se daří akciím firem, jako jsou Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet, respektive Google, které díky svému on-line charakteru přestávají krizi covid-19 bez problémů. V mnoha případech jim dokonce vzrostly tržby. Podobně je na tom sektor zdravotnického zboží a služeb. I firmám z tohoto sektoru se daří,“ vysvětluje.  

Upozorňuje ale i na problémy a důležitost diverzifikace. V tomto případě poukazuje na příklad německé firmy Wirecard, cena jejíchž akcií kvůli podvodu s falešnými účty spadla o více jak 97 procent.

„Tato ztráta pak přímé investory bude dlouho mrzet,“ upřesňuje.

Dluhopisové fondy rostou 1procentním tempem

I v červnu pokračovalo kvantitativní uvolňování, což je zjednodušeně nákup dluhopisů z peněz, které si centrální banky vytisknou. Důvodem tohoto kroku je snížení nejen základní krátkodobé sazby, ale i snížení dlouhodobých výnosů, od kterých se odvozuje cena úvěrů včetně hypotečních. Levnější úvěry by pak měly pomoci nastartovat hospodářství. Krize covid-19 přitom tuto praktiku umožnila i České národní bance, která si tento ještě před pár lety docela nestandardní nástroj nechala posvětit zákonodárci.

Kvantitativní uvolňování ze strany centrálních bank má podle Martina Mašáta na dluhopisových trzích ten efekt, že nadměrné nákupy dlouhodobých dluhopisů zvyšují jejich ceny, což zprostředkovaně ovlivňuje i český trh.

„Ceny dluhopisů proto opět rostly a výnos pětiletého státního dluhopisu poklesl již na 0,35 procenta ročně. Tedy výnos, který ani vzdáleně nepokrývá inflaci nyní těsně pod třemi procenty,“ upozorňuje Martin Mašát.

Zároveň upozorňuje, že díky pozitivní náladě si relativně dobře vedly i rizikovější dluhopisy s červnovým zhodnocením 1,5 procenta. Nicméně, stále to nestačí na smazání březnových propadů.

Partners indexy dluhopisových fondů

Výkonnosti skupin fondů

 Červenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letpočet fondů
PIF-DLUH0,3 %1,1 %1,9 %1,5 %2,4 %18,6 %19
PIF-HY1,5 %-4,4 %-1,8 %0 %6,4 %37,7 %22

1.      PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

2.      PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Na adresu kvantitativního uvolňování pak poznamenává, že tisk peněz na dluh států, který vytlačuje konzervativní investory do riskantních dluhopisů z důvodu hledání kladného výsledku, se může brzy obrátit z pomoci ekonomikám v jejich neprospěch.

„Výsledkem může být vysoká inflace a podcenění rizik jednotlivých korporátních dluhopisů,“ říká.

Partners index smíšených fondů přidal v červnu cca 1 procento

Mezi českými investory jsou velice populární takzvané smíšené fondy. Ty investují do dluhopisů a akcií a využívají přitom mnoha ne vždy zcela jasně čitelných typů investičních strategií. I ty však pomalu, ale jistě odmazávají ztráty ze začátku letošního roku.

Partners index smíšených fondů

Výkonnosti skupin fondů

 Červenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letpočet fondů
PIF-MIX0,8 %-4,3 %-1,3 %0 %0,7 %28,8 %52

„Pozitivní nálada u akcií a pokles výnosů (růst cen) dluhopisů pomohly i smíšeným fondům. Mezi investice s pozitivním výsledkem v červnu patřily také například kontrakty na ropu či zlato. Od počátku roku jsou však podobně jako akciové fondy pár procent v minusu,“ vysvětluje Martin Mašát.

Zároveň upozorňuje, že z hlubokých propadů se díky obecnému optimismu dostala také česká koruna. Její kurz se aktuálně pohybuje kolem hodnoty 26,60 CZK/EUR, což je zhruba o čtyři procenta silnější úroveň než v květnu.