Benzin po zvýšení spotřební daně zdražil o 1,44 koruny, v průměru stojí 39 korun

Tankování paliva (ilustrační fotka).

Tankování paliva (ilustrační fotka). Zdroj: Pexels

Tankování paliva (ilustrační fotka).
Tankování paliva (ilustrační fotka).
3
Fotogalerie

Pokles ceny benzinu se po zvýšení spotřební daně zastavil, cena nafty se v uplynulém týdnu změnila jen nepatrně. Natural 95 zdražil od minulé středy o 1,44 koruny za litr na 39 koruny za litr. Nafta stojí 43 koruny za litr, před týdnem byla o haléř dražší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Analytici kvůli zvýšení spotřební daně u benzinu od začátku října podobný vývoj očekávali. Pohonné hmoty v Česku s výjimkou konce prázdnin zhruba od začátku července zlevňovaly. Cena benzinu se v minulém týdnu dostala na nejnižší úroveň od začátku války na Ukrajině.

Spotřební daň z benzinu se od začátku října vrátila z 11,34 koruny na 12,84 koruny za litr. Nižší daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Spotřební daň z pohonných hmot vláda snížila v reakci na jejich vysoké ceny kvůli válce na Ukrajině.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) není hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí. Největšími konkurenty českých dopravců, zejména menších, jsou podle něj při podávání cenových nabídek dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také z Turecka. Ve většině z těchto zemí je spotřební daň na motorovou naftu podle ministra na evropsky nejnižší možné úrovni.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 38,45 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 42,26 koruny. Naopak nejdražší benzin natankují řidiči v Kraji Vysočina, kde litr benzinu stojí průměrně 39,53 koruny. Nejdražší nafta se tankuje v Praze, litr tam prodávají průměrně za 43,61 koruny.

V meziročním srovnání jsou paliva v Česku stále dražší, benzin zhruba o 4,60 koruny na litru, nafta stála před rokem asi o deset korun méně.