Ceny pohonných hmot se za týden příliš nezměnily | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ceny pohonných hmot se za týden příliš nezměnily

Ceny pohonných hmot se za týden příliš nezměnily
Benzín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ceny pohonných hmot v Česku se od minulé středy příliš nezměnily. Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o dva haléře na 32,55 koruny za litr a nafta naopak o haléř zdražila na průměrných 32,05 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude cena pohonných hmot v Česku dále stagnovat, nebo dokonce klesne.

"Pro konec letošního roku předpokládáme cenu ropy na úrovni 64 dolarů za barel, což bude znamenat jen malou změnu v cenách pohonných hmot," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

V krátkodobém horizontu příštího týdne cena benzinu a nafty podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy klesne. "V příštích sedmi dnech se čeští řidiči dočkají zlevnění benzinu o pět až deset haléřů na litr. Nafta kvůli blížící se zimě zlevní méně výrazně, do pěti haléřů na litr," uvedl.

"Utichly zvěsti o možném neblahém dopadu útoku na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny září, takže tuzemské čerpací stanice přišly o argument pro zvyšování své marže. Své marže tak přestaly nafukovat," dodal Kovanda.

Nejdražší paliva jsou nyní na Vysočině. Benzin u tamních čerpacích stanic vyjde řidiče v průměru na 32,97 koruny za litr a nafta na 32,46 koruny za litr. Stejně stojí nafta i v Praze.

Jak ušetřit na pohonných hmotách? Jejich spotřebu lze ovlivnit, čtěte tipy na ekonomickou jízdu

Naopak nejlevněji tankují pohonné hmoty motoristé na jihu Čech. Litr benzinu Natural 95 tam stojí 32,03 koruny a nafta 31,48 koruny za litr.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko stále jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Podle aktuálních statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pump v Česku opět přibylo, veřejných čerpacích stanic je motoristům k dispozici 4006. To je o 15 více než v polovině února, kdy byla statistika zpracována naposledy. Celkový počet stanic včetně neveřejných a s omezeným přístupem stoupl o 18 na 7079.

Čerpací stanice značky EuroOil asi zmizí z českého trhu

"Přestože čerpacích stanic v evidenci MPO přibývá, počet standardních veřejných čerpacích stanic, které nabízejí hlavně benzin a naftu, ve srovnání s únorovými čísly MPO klesl o dvě. Celkově nicméně čerpací stanice přibývají. Veřejných stanic letos přibylo 15, z čehož ale ve 13 případech jde o nové plnicí stanice CNG (stlačený zemní plyn). Počet všech veřejných čerpacích stanic roste již dvanáctým rokem v řadě," uvedl Damir Durakovič, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka