ČOI kontrolovala poctivost výprodejů. Kdo „získal“ nejvyšší pokutu? | E15.cz

ČOI kontrolovala poctivost výprodejů. Kdo „získal“ nejvyšší pokutu?

Kamila Ondráčková

Posezónní výprodeje jsou velkým lákadlem pro mnoho Čechů. A prodejce se toho samozřejmě snaží využít. Kromě férových nabídek se bohužel často snaží spotřebitele nalákat i na ty – slušně řečeno – méně férové. To však nenechává chladnými podvedené spotřebitele, a ani inspektory České obchodní inspekce (ČOI). Nejvyšší uložená pokuta činila dokonce 1 700 000 korun.

Kontroloři monitorují dodržování zákona o ochraně spotřebitele, který mimo jiné upravuje poctivost prodeje výrobků. Při nedávném průběžném monitoringu, kdy stihli 1 308 kontrol, zjistili porušení právních předpisů v téměř 52 procentech.

„Jednotlivé inspektoráty ČOI často využívají při kontrolní činnosti podněty od spotřebitelů, kteří se setkávají v rámci slevových akcí s nesprávným účtováním cen výrobků. Zpravidla jsou účtovány ceny vyšší, než jsou ceny deklarované. Mnohdy také není spotřebitel seznámen s výší ceny po slevě vůbec,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Na co pozor?

Nejčastěji docházelo k porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kdy obchodníci nesprávně účtovali ceny, dále často spotřebitele neseznámili s konečnou cenou či nevydali doklad o zakoupení výrobku.

Z hlediska krajů zjistili inspektoři nejvíce prohřešků v Plzeňském a Karlovarském kraji – 61,5 procenta kontrol se zjištěním. Naopak nejlépe si vedli obchodníci z Praha a Středočeského kraje – 22,2 procenta kontrol se zjištěním.

Kdo musí zaplatit nejvyšší pokutu

Co se pokut týče, Česká obchodní inspekce uložila v tomto období (druhé čtvrtletí) 575 pokut v celkové výši 9 595 500 korun. Nejvyšší byly uloženy společnosti Ahold v celkové výši 2 485 000 korun (celkem 5 pokut, kdy nejvyšší činila 1 700 000 korun). Dalších 9 pokut v celkové výši 2 090 000 korun byly uděleny společnosti Penny Market a 4 pokuty v celkové výši 970 000 korun společnosti Tesco.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka