ČS: George klíč nyní potvrdí i platby kartou na internetu | e15.cz

ČS: George klíč nyní potvrdí i platby kartou na internetu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Aplikaci George klíč dosud mohli klienti Spořitelny používat jen pro potvrzování transakcí v digitálním bankovnictví George, nově s ní ale mohou skrze aplikaci potvrzovat také veškeré platby kartou v internetových eshopech.

Dvoufaktorové ověření plateb

Nová evropská směrnice PSD2 ukládá bankám povinnost zavést od 1. ledna 2021 při placení kartou na internetu tzv. silné ověření klienta. V praxi tak již proto nebude stačit opsat údaje z platební karty a vyplnit potvrzovací kód z SMS.

George klíč pro potvrzení přihlášení nebo ověření platby tak již nevyužívá SMS mobilního operátora, ale komunikuje přímo s bankou. Klient tak nemusí opisovat potvrzovací kód z telefonu do webového prohlížeče. S George klíčem klient platbu jednoduše potvrdí jediným šestimístným PINem nebo otiskem prstu či scanem obličeje.

Jak budou moci klienti Spořitelny od roku 2021 potvrzovat platby kartou v eshopech?

George klíč

  • klienti s tzv. chytrým telefonem budou moci pro potvrzení plateb v eshopech používat aplikaci George klíč. 

SMS + behaviorální detekce

  • klienti bez tzv. chytrého telefonu, nebo klienti, kteří nebudou chtít používat George klíč, budou moci i nadále potvrzovat platby v eshopech zadáním číselného kódu z potvrzovací SMS. V tomto případě banka na pozadí analyzuje jedinečné charakteristiky platebního chování klienta a průběžně tvoří unikátní platební profil klienta, který se využívá pro potvrzení identity při online platbách společně se zadaným SMS kódem.

SMS + ePIN

  • klienti, kteří nebudou chtít používat aplikaci George klíč a kteří zároveň dosud na internetu kartou neplatili (a Spořitelna proto nemá dostatek informací o jejich platebním chování), budou moci i nadále potvrzovat platby v eshopech zadáním číselného kódu z potvrzovací SMS, ale zároveň budou muset vyplnit také tzv. ePIN (pětimístný ePIN si mohou klienti nechat vygenerovat buď v bankomatu Spořitelny nebo v internetovém bankovnictví George). Jakmile tito klienti provedou dostatečný počet plateb na internetu, nebudou již muset ve většině případů ePin zadávat, ale budou moci nadále potvrzovat pouze opisem kódu z SMS.

Mzdová kalkulačka