Dvě třetiny ojetin se prodávají bez uvedeného výrobního čísla | E15.cz

Dvě třetiny ojetin se prodávají bez uvedeného výrobního čísla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

U dvou třetin prodávaných ojetin v Česku prodejci neuvádí výrobní číslo nebo udávají špatné. Kupující si tak nemohou ověřit historii vozu včetně najetých kilometrů. Vyplývá to ze statistiky společnosti Cebia. Aktuálně se českém trhu prodává více než 100 000 ojetých aut.

"Provedli jsme analýzu na více než půl milionu inzerátů z velkých inzertních portálů, ze které vyplynulo, že 68 procent inzerátů neuvádí VIN vozidla, nebo ho neuvádí celé či uvádí chybné," uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

U části prodejců je důvodem to, že nechtějí, aby si jejich inzerci mapovala konkurence. V takovém případě by ale podle Cebie měli VIN sdělit aspoň na dotaz kupujícího. Velká část prodejců však VIN neuvádí záměrně z toho důvodu, že nechtějí, aby si kupující mohl ověřit historii vozu. Výsledkem může být, že zákazník zaplatí desítky tisíc korun za auto, které takovou hodnotu nemá, upozornila Cebia.

Poměr inzerátů s uvedeným platným VIN kódem se podle firmy na jednotlivých portálech liší. Na menších webech bývá ochota prodávajících zadávat VIN menší. Naproti tomu na velkých inzertních portálech certifikovaných programů Škoda Plus a Das WeltAuto, provozovaných samotnými automobilkami, jsou VIN kódy uvedeny prakticky u všech vozidel s chybovostí v rozmezí jednotek inzerátů, tedy zhruba do desetiny procenta.

Ještě před zhruba sedmi lety VIN kód vozidla neobsahovaly prakticky žádné inzeráty. Výrobní číslo lze přitom využít k ověření historie vozu v různých databázích, které evidují stav ujetých kilometrů nebo opravy při návštěvách servisu či STK.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka