Lidé utrácí, průmysl šlape a kdo chce, najde si práci. Česko je v kondici a dovolenou si zaslouží | E15.cz

Lidé utrácí, průmysl šlape a kdo chce, najde si práci. Česko je v kondici a dovolenou si zaslouží

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Průmysl, stavebnictví a maloobchod nahoru, nezaměstnanost dolů. Mnozí už vyrazili na dovolenou a odpočinek to bude zasloužený, prakticky všechny ekonomické ukazatele z doby před prázdninami totiž vykazují výborné výsledky. Potvrzuje to Český statistický úřad (ČSÚ), který aktuálně zveřejnil čísla za květen letošního roku.

Souhrnně to vystihuje hrubý domácí produkt (HDP), ten v 1. čtvrtletí 2017 mezičtvrtletně vzrostl o 1,5 a meziročně o 3,0 procenta. Reálné příjmy domácností vzrostly za stejné období o 1,4 procenta.

Dařilo se především internetovým obchodům, jejichž tržby vzrostly meziročně téměř o čtvrtinu. Dále specializovaným prodejnám s počítači a telefony, které zvýšili tržby o více než 17 procent. Obchody s oděvy a obuví zaznamenaly desetiprocentní růst tržeb. Lidé před prázdninami nakupovali více i sportovní vybavení, kosmetiku a domácí potřeby. V úhrnu se tržby v maloobchodě meziročně zvýšily skoro o sedm procent, více jsme nakoupili nejen zboží, ale i pohonných hmot.

Ceny bytů rostou každý měsíc, metr čtvereční v Praze stojí poprvé přes 90 tisíc korun

Tempo růstu zvýšila i průmyslová produkce, v květnu vzrostla meziročně o 10,7 procenta, meziměsíčně o 3,3 procenta. Dařilo se výrobcům aut, strojů a elektrických zařízení. O dvě procenta narostl v tomto segmentu počet zaměstnanců, průměrně brali třiatřicet tisíc hrubého. S tím souvisí i zaměstnanost, ta byla v květnu v ČR nejnižší ze zemí EU.

A konečně stavebnictví, které rovněž rostlo. Meziročně o více než šest procent. Počet vydaných stavebních povolení se v květnu 2017 meziročně zvýšil o 1,8 procent, stavební úřady jich vydaly 8 050. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla dle ČSÚ 31,2 mld. korun.

Poslední šance na „levnou“ hypotéku. Úroky stoupají, dostupnost bydlení klesá

Stavět se začalo skoro tři tisíce tři sta bytů, což je meziročně o pětinu více. Stejně tak na tom byla výstavba domů. Dokončených bytů ale bylo oproti stejnému období loni o devět procent méně, přesně 2 275 jednotek. Výše uvedené jen dokazuje, že Česko prožívá dobré roky, což se promítá i do nálady spotřebitelů, kteří se nebojí utrácet.

 

Mzdová kalkulačka