Stát se zbavuje nepotřebného či zabaveného majetku, ceny jsou příznivé | E15.cz

Stát se zbavuje nepotřebného či zabaveného majetku, ceny jsou příznivé

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Parcely, nemovitosti, auta, nebo jiné dopravní prostředky, obrazy, nářadí, oblečení, dlaždice do koupelny... Nabídka je pestrá a ceny příznivé. Poradíme, jak na věc.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Finanční a Celní správa – ti všichni draží movité i nemovité věci za ceny, které mohou být zajímavé. Pokud vám tedy něco padne do oka. Ta méně příjemná stránka věci je byrokracie a dražební vyhlášky, které nemusí být každému srozumitelné.

Kde hledat:

ÚZSVM má nyní na svém webu desítky nabídek, jelikož stát dělá inventuru a prodává vše, co nepotřebuje. Navíc se nyní otvírá jedinečné okno příležitosti, jelikož ostatní státní instituce plánují na ÚZSVM převést 6 690 nemovitostí, z toho zhruba 650 staveb. Podrobnosti zde.

Berňák a celníci zase draží vše, co bylo zabaveno daňovým dlužníkům. A opět, sortiment je pestrý, například Finanční úřad pro Jihomoravský kraj dražil nedávno malé letiště či dlažbu a obklady. Nabídky lze pohodlně filtrovat, takže můžete hledání značně urychlit.

Populárním artiklem jsou dopravní prostředky, například v Praze se blíží dražba vozu Ferrari, v Brně zase dražba skútru. Zejména u finančních úřadů jsou auta takříkajíc „rychloobrátkové“ zboží, dražby aut si proto můžete na webu opět snadno vyfiltrovat.

V popisu každé dražby najdete vše potřebné, zároveň vždy čtěte dražební vyhlášku, obzvláště u hodnotnějších movitých a nemovitých věcí. U nemovitých věcí je pak zpravidla potřeba složit jistinu (bezhotovostně), abyste se do dražby vůbec mohli zapojit.

Celé to má ještě jednu velkou výhodu – stát je v tomto ohledu spolehlivý prodejce a neušije na vás žádnou boudu. Čili vždy přesně víte, co kupujete a nemusíte se bát, že by vás někdo oklamal a vy tak přišli o své peníze.

Mzdová kalkulačka