Nové euroznačení na benzinkách: pozor, čtverec s „B“ není benzín | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nové euroznačení na benzinkách: pozor, čtverec s „B“ není benzín

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Zásadní informace pro řidiče: od října platí v EU jednotné značení pohonných hmot. Písmeno „E“ v kruhu je benzín, čtverec s „B“ uprostřed je nafta. Podrobnosti v článku.

Nejdřív teorie: nejpozději od 12. října se musí krom tradičních názvů diesel nebo Natural 95 objevit na tankovacích stojanech i pistolích nové unifikované euroznačení, které se skládá z geometrického obrazce, ve kterém je u kapalných paliv písmeno symbolizující přimíchanou biosložku a číslo značící její podíl.

V tuto chvíli se tak na většině benzínek setkáte se značením B7 ve čtverci pro naftu a E5 v kruhu pro Natural 95. Plynná paliva jsou značena kosočtvercem a uvnitř je jejich již zavedená zkratka, například LPG nebo CNG.

Bacha na „Béčko“

Písmeno „B“ v označení nafty není v českém prostředí úplně šťastnou volbou, protože může řidičům evokovat slovo „benzín“. Písmena E a B ale nejsou označením benzínu a nafty, nýbrž označují biosložky, které jsou v palivech přimíchány. Jedná se konkrétně o ethanol u benzínu značený písmenem E, a biodiesel u nafty, který zastupuje písmeno B.

Pozor na internetové seznamky. Mohou vám z účtu vysát tisíce korun

Tradiční názvy paliv se ale nemění. Norma, která zavádí nové jednotné symboly, totiž nezakazuje jakékoliv další označení. Názvy diesel nebo Natural 95 tak zůstávají a prodejci paliv samozřejmě i nadále mohou používat jakékoliv další marketingové názvy, jako je tomu například u prémiových paliv.

Výhodou jednotného značení je tak snazší orientace v zahraničí, jelikož místní názvy jsou pro přespolní často matoucí. Pokud se nové symboly naučíte, klesá výrazně pravděpodobnost, že natankujete špatné palivo.

Kocourova „kreditka“ vrátí pět procent z nákupů na čerpacích stanicích

Nové vozy budou mít symbol vhodného paliva uveden pod víčkem nádrže. Označení paliva vhodného pro konkrétní vůz bude současně obsahovat informaci o maximálním množství biosložky. Pokud tedy bude například na nádrži vozu samolepka E10, může zákazník v zemích EU tankovat palivo ze stojanů označených E10, ale i E5

Technická norma pro motorovou naftu dovoluje až 7 procent biosložky, takže její podíl v naftě může být i nižší nebo nulový. Pokud preferujete naftu bez biosložky, označení B0 ve čtverci nenajdete. Veškerá motorová nafta spadá pod B7 a číslovka neudává skutečný objem biosložky, ale její maximální možný podíl.

Státní půjčka na bydlení pro mladé stačí v Praze na 13 metrů čtverečních

 

Mzdová kalkulačka