Dárky dětem: Rodiče chtějí splnit dětská přání tak, že se klidně zadluží | E15.cz

Dárky dětem: Rodiče chtějí splnit dětská přání tak, že se klidně zadluží

Vánoce
Vánoce
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Splnit vánoční přání dětem chce jistě spousta rodičů. Celých 29 procent českých rodičů podléhá velkému stresu jenom proto, že je pro ně finančně náročné splnit svým dětem vánoční přání. Nejnáročnější pro ně je, když si jejich potomek přeje mobilní telefon (34 procent) nebo drahé značkové oblečení (17 procent). Ukazuje to nová Zpráva o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou pro Českou republiku z evropského reportu každý rok zpracovává společnost Intrum Justitia.

„Češi jsou obecně finančně velmi zodpovědní a neradi překračují své finanční možnosti. Při placení svých závazků například devět z deseti dotázaných souhlasí s názorem, že je třeba vždy účty zaplatit včas. Ovšem při koupi věcí svým dětem často neodolají tlaku koupit věc nebo službu nad své finanční možnosti. Nejčastěji si na takové výdaje vypůjčí v bance (48 procent), ale plných 8 procent lidí otevřeně uvádí, že si půjčili peníze u soukromého lichváře,“ prozrazuje k čerstvé Zprávě o platebním chování spotřebitelů v ČR Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum Justitia.

Ovšem poměrně pozitivní je, že 80 procent Čechů si odmítá půjčovat kvůli věcem jako je dovolená. V evropském průměru je to jen 66 procent. Naproti tomu s nějakou formou půjčky na dovolenou souhlasí 7 procent Čechů. To je však nejmenší číslo mezi 24 dotazovanými evropskými zeměmi.

Své výdaje platíme často až po termínu

Celých 39 procent respondentů řeklo, že se během letošního roku minimálně jednou dostali s placením výdajů do prodlevy. U většiny z nich šlo o nedbalost. Ale třetině z nich prostě chyběly peníze. Pětina lidí si na zaplacení výdajů musela vypůjčit. V průměru šlo o 14 846 korun.

 

 

 

 

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka