Dluhy domácností rostou, schopnost úvěry splácet je ale nejlepší v historii | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Dluhy domácností rostou, schopnost úvěry splácet je ale nejlepší v historii

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Před Vánoci vzrostly bankovní půjčky o 4,1 miliardy a celkem dosáhly hodnoty téměř 244 miliard korun. O 8 procent klesl meziročně počet neplatičů.

Podle statistiky M.B.A. Finance je zlepšení v úhradě finančních půjček skokové - mezi roky 2011 a 2018 došlo k poklesu počtu neplatičů o 65 procent. V letech 2010 až 2014, kdy se nejvíce projevovaly dopady ekonomické krize, docházelo v prvních měsících nového roku k nárůstu neplatičů prakticky u všech produktů a služeb hrazených měsíčními splátkami.

Karenční doba od července skončí, nemocenská se bude proplácet už od prvního dne

Zlepšení potvrzují také údaje ČNB, podle kterých počet nesplácených úvěrů klesl v prosinci 2018 těsně pod 5 procent, což je historicky nejnižší číslo. Přitom za tři měsíce před Vánoci vzrostly bankovní půjčky o 4,1 miliardy a celkem dosáhly hodnoty téměř 244 miliard korun. Meziročně rostly o 6 procent, což je důkazem, že si Češi věří a nebojí se zadlužení.

Mají pro to ostatně důvod. Průměrná mzda vzrostla na 31,5 tisíce a inflace se pohybovala těsně nad dvěma procenty. Díky tomu se zvýšila reálná kupní síla domácností o 6,4 procenta, což je nejlepší výsledek za posledních 15 let.

Lidé nepoužívají datové schránky, dostaly proto nový kabát a optimalizaci pro mobily a tablety

Suma sumárum, počet lidí, kteří mají dlouhodobý problém se splácením spotřebitelských úvěrů, klesá. Podle meziročního srovnání se za rok 2018 snížil jejich počet o téměř 8 procent. A více než polovina z nich dokáže do půl roku splátky v prodlení vyrovnat.

 

Mzdová kalkulačka