Hypotéka: Jaké dokumenty budete potřebovat ke schválení

hypotéky

hypotéky Zdroj: Profimedia.cz

reality, realitní kanceláře, hypotéky
2
Fotogalerie

Sjednání hypotečního úvěru není bleskovou záležitostí. Musíte počítat s tím, že bude potřeba doložit nejrůznější podklady ke schválení. Seznamte se s tím, jaké dokumenty po vás může banka požadovat.

Hypotéka: dokumenty se liší od druhu úvěru

Pokud budete kupovat nemovitost, bude třeba doložit kupní smlouvu, jestliže se budou majetkově vypořádávat exmanželé, tak vypořádání společného jmění a dokonce i rozvodový rozsudek. Při refinancování pak původní úvěrovou smlouvu.

Doklad totožnosti je základ

Je jasné, že při sjednání hypotéky budete muset prokázat svou totožnost. Některé banky dokonce chtějí druhý doklad. Může jít o cestovní pas, řidičský průkaz, rodný list či zbrojní průkaz. Při online sjednání hypotéky můžete k ověření vaší totožnosti využít také službu bankovní identity. Totožnost bude muset prokazovat jak žadatel, tak spolužadatelé.

Tip: Vyberte si tu nejvýhodnější hypotéku. Podívejte se na náš srovnávač

„O hypotéku mohou žádat i cizinci žijící v Česku. Cizinci a občané některé ze zemí Evropské unie předkládají ideálně svůj národní průkaz totožnosti plus průkaz o povolení k pobytu nebo cestovní pas, pokud žádný pobyt nemají. Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii předkládají cestovní pas a průkaz o povolení k pobytu. Druhým dokladem totožnosti může být v případě cizinců řidičský průkaz nebo také zmíněný průkaz o povolení k pobytu,“ říká Veronika Hegrová z online srovnávače hypoték hyponamiru.cz.

Hypotéka a doložení příjmů

Každá banka bude chtít vědět, jaké máte příjmy. Zaměstnanci doloží potvrzení příjmů od zaměstnavatele. Jestliže budete žádat o hypotéku u jiné banky, než máte účet, budete potřebovat i několik posledních výpisů z běžného účtu. Banky bude třeba také zajímat, jestli máte smlouvu na dobu neurčitou.

I podnikatelé samozřejmě musí potvrdit své příjmy. „Základním dokladem je daňové přiznání za předchozí zdaňovací období včetně všech příloh. Některé banky mohou požadovat daňová přiznání za dva roky zpětně. Pokud podáváte daňové přiznání v papírové podobě, musí na něm být razítko finančního úřadu. V případě elektronického podání bude stačit elektronické potvrzení podání. Pokud vedete účetnictví, připravte si také rozvahu a výsledovku,“ popisuje Veronika Hegrová. podnikatelé musí doložit i doklad o bezdlužnosti, potvrzení o zaplacení daně z příjmu.

Doklady při koupi nemovitosti

Pokud kupujete nemovitost, banka bude chtít vidět kupní smlouvu nebo alespoň její návrh. V případě koupě bytu či domu v rámci developerského projektu je předkládána smlouva o smlouvě budoucí.

Refinancování hypotéky

Při refinancování je důležitým dokumentem původní úvěrová smlouva i se všemi doklady. Stačit by měly i kopie. Nutné bude také vyčíslit zůstatek hypotéky od původní banky.

Nemovitost v zástavě

Každá hypotéka je zajištěna konkrétní nemovitostí. Banky si stanoví odhad ceny zastavované nemovitosti. Pokud banka při refinancování hypotéky uzná původní odhad nemovitosti nebo jej udělá online dle cenové mapy, stačí ji doložit aktuální fotografie nemovitosti a její popis. V případě pronájmu zastavované nemovitosti si pro banku připravte i nájemní smlouvu.

Doklady při vypořádání společného jmění manželů

V případě využití hypotéky k vypořádání společného jmění manželů, je třeba dohoda o vypořádání společného jmění manželů a rozsudek o rozvodu.