Hypotéka pro OSVČ: Je těžké ji získat?

hypotéka, ilustrační foto

hypotéka, ilustrační foto Zdroj: lovci-odmen.cz

hypotéka
hypotéka
Jediným řešením, jak po rozvodu rodičů zůstat v domě, byla hypotéka
Wüstenrot, hypotéka
Developerský projekt
9
Fotogalerie

Pokud o hypotéku žádá podnikatel, bude mít složitější cestu než běžný zaměstnanec. Banky jsou k živnostníkům přísnější. Zamotané to může být s příjmy, protože záleží, jakým způsobem daníte.

Jak banky zjišťuje bonitu klienta? Banky jsou tajemné a k této problematice se příliš nechtějí vyjadřovat. Prý z toho důvodu, aby žadatelé nemohli kritériím přizpůsobovat své žádosti. Každopádně vždy je pochopitelně pro banku určující zisk. Tedy sledují daňové přiznání.

Dále bude při žádosti o hypotéku určující, jaký je základ daně klienta, výše zaplacené daně, jaké jsou náklady na sociální a zdravotní pojištění. Některé banky jsou schopné pracovat i s výdajovými paušály, není proto nutností měnit způsob danění. Žádost na základě obratů ale může ovlivnit parametry hypotéky jako maximální možnou výši LTV (většinou jde o 70 procent). Banky budou pochopitelně vyžadovat bezdlužnost vůči Finanční správě. Výpisy z účtu. Banky určitě i u podnikatelů nahlédnou do bankovních i nebankovních registrů, kde si ověřují solventnost klienta.

Bankám většinou stačí daňové přiznání 12 měsíců zpětně. Lepší ale je, když jsou daňová přiznání za dva roky zpět. Tolerantnějším bankám bude stačit, když budete podnikat alespoň 6 měsíců. „Jakým způsobem žadatel daní, je čistě na něm. Pokud jsou nějaké výrazné odlišnosti v daňových přiznáních jdoucích po sobě, potom potřebujeme znát vysvětlení a následně s klientem situaci individuálně řešíme,“ vysvětluje Zdeněk Kovář, tiskový mluvčí Fio banky.

Pokud jde o začínajícího podnikatele, který nemá moc vysoké příjmy, to může být způsobeno investováním zisků do rozvoje podnikání, může být obtížnější získat úvěr. Často proto musí podnikatel rok počkat, aby mohl prokázat dostatečně vysoké zisky v daňovém přiznání.

Když má podnikatel v plánu žádat o hypotéku, je dobré, aby si „upravil“ příjmy?

Společnost Partners radí, že by si žadatel o úvěr měl dopředu nechat spočítat své příjmy. Každá banka má trochu jiný algoritmus pro výpočet příjmu z daňového přiznání a rozdíly mohou být velké. V samotném daňovém přiznání se toho moc vymyslet nedá. Buď příjmy jsou, nebo nejsou. Pokud jsou, je možné různým způsobem započítat výdaje a pomoci tak zvýšit šance na získání úvěru. Stejně jako u zaměstnanců jsou i v rámci OSVČ privilegovány určité skupiny osob (lékaři, právníci, daňoví poradci…), které mají prokazování svých příjmů ještě snazší.

Jestliže tedy jako podnikatel půjdete žádat o úvěr, je dobré si předtím zjistit podmínky několika bank. Zjistit, jak posuzují bonitu.

Pomohou příjmy například z pronájmu?

Každá koruna se u hypotéky počítá. Příjmy z pronájmu pomoci mohou, bude ale záležet na tom, o jaký pronájem půjde. Dále pak bude záležet na bance, jakou částku z pronájmu bude ochotná započíst. „Zcela určitě banka nevezme celých 100 procent, protože počítá s tím, že i s touto činností jsou spojeny náklady a zároveň nemusí být tento příjem stabilní. Banka tedy započítá nejčastěji 50 – 60 procent doloženého příjmu z nájmu,“ vysvětluje finanční poradce Partners Lukáš Urbánek.