Nepropásněte ideální dobu na refinancování | e15.cz

Nepropásněte ideální dobu na refinancování

hypotéky, ilustrační foto
hypotéky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nezájmem o refinancování se lidé často připravují o nemalé peníze. Mnohdy se klienti bank vymlouvají na to, že finanční úspora jim nevyváží vynaložené úsilí nebo prostě nemají čas.

Pokud se vám blíží konec fixace, právě nyní byste mohli využít historicky nejnižších úrokových sazeb. „Především banky s menším podílem na trhu dnes nabízí hypotéky i za méně než dvě procenta ročně. U největších hráčů se pak aktuální sazby pohybují kolem dvou procent. K získání nejvýhodnější sazby je ovšem třeba vyjednávat a nespoléhat se, že vám stávající banka automaticky nabídne nejnižší možný úrok. Před koncem doby fixace se určitě vyplatí porovnávat nabídky konkurence,“ doporučuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Každá desetinka úroku je dobrá

V případě úročení hypoték hraje roli každá desetina procenta. Když se například při refinancování třímilionové hypotéky podaří stlačit úrokovou sazbu z 2,19 procenta na 1,79 procenta, ušetříte při pětileté fixaci více než 35 tisíc korun.

„Při srovnávání hypoték je potřeba sledovat nejen výši nabízené úrokové sazby, ale i další poplatky spojené s hypotékou. Přesný obrázek o celkové nákladovosti hypotéky vám dá pouze ukazatel RPSN. Při výběru hypotéky mohou rozhodnout i další výhody jako například zajímavé slevy na další produkty stejné banky,“ říká Veronika Hegrová.

TIP: Aktuální nízké úrokové sazby mohou získat i ti zájemci o hypotéku, kterým končí fixační období ode dneška do dvou let. Najdou se totiž banky, které nabízí takzvané dopředné refinancování.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka