Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejnižší od roku 2008

Máte tolik splátek, že nevíte, kterou platit dříve? Hrozí vám exekuce? Zeptejte se odborníka, co s tím dělat!

Máte tolik splátek, že nevíte, kterou platit dříve? Hrozí vám exekuce? Zeptejte se odborníka, co s tím dělat! Zdroj: profimedia.cz

Peníze si dobře rozdělte, aby vám zbylo na nutné platby
Dělají vám vaše dluhy těžkou hlavu? Pokud nemáte na splátky, začněte situaci řešit hned!
Nenaleťte podvodníkům, ať se vaše dluhy ještě nezvýší!
U obchodníků necháváme čím dál více peněz, za které si ale bohužel méně odnášíme...
Lidem se podle průzkumu příliš nechce investovat vlastní peníze do II. piliíře důchodové reformy
10
Fotogalerie

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci března mělo dluhy po splatnosti 7,18 procenta dospělých, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci loňského roku to bylo 7,32 procenta. ČTK o tom informovalo sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

V registru fyzických osob sdružení Solus tak bylo ke konci prvního čtvrtletí zapsáno 624 000 dospělých občanů ČR s nesplaceným závazkem po splatnosti. Je to o 10 000 méně než na konci roku 2017. Dlužná částka po splatnosti evidovaná v největším negativním registru v Česku klesla pod hranici 50 miliard korun.

Pozitivní vývoj zaznamenalo sdružení ve všech krajích ČR. Zatímco na Vysočině a v Olomouckém kraji se dlouhodobě pohybuje podíl osob se záznamem v registru pod pětiprocentní hranicí, v Ústeckém kraji má negativní záznam v registru Solus 14 dospělých občanů kraje ze sta, v sousedním Karlovarském kraji pak 12 občanů ze sta.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky.

Neuhrazený závazek musí dosáhnout minimálně 500 korun, aby bylo zajištěno, že spotřebitelé nebudou do negativního registru zařazováni kvůli drobným dluhům v řádu jednotek či desítek korun.