V srpnu stoupl počet osobních bankrotů i návrhů na ně | E15.cz

V srpnu stoupl počet osobních bankrotů i návrhů na ně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V srpnu bylo v ČR vyhlášeno 1284 osobních bankrotů, což bylo o 239 více než v červenci. Zároveň bylo podáno 1253 návrhů na osobní bankrot, o 146 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

I když se počet osobních bankrotů i návrhů na ně meziměsíčně zvýšil, stále byl v kontextu celého letošního roku spíše nízký, uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. "Počet osobních bankrotů byl podobný jako loni a zároveň výrazně nižší než před pandemií. Podstatnější nárůst pak může nastat v případě uzákonění novely insolvenčního zákona, která má zkrátit dobu oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti let na tři roky roky," dodala.

Za posledních 12 měsíců bylo v Česku vyhlášeno 15 891 osobních bankrotů, o 4164 méně než v předchozích 12 měsících. Průměrně tak za uplynulých 12 měsíců připadlo 15 bankrotů na 10 000 obyvatel. Proti předchozímu období klesly v posledních 12 měsících počty osobních bankrotů ve všech krajích, nejvíce v Královéhradeckém kraji o 29 procent, v Ústeckém kraji o čtvrtinu a v Pardubickém kraji kraji o 24 procent.

V červnu 2019 začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení. Lidé tak mohou splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po pěti letech od schválení oddlužení neporušil dlužník svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek věřitelů.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka