Češi si stále nesjednávají dostatečné pojistné limity | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Češi si stále nesjednávají dostatečné pojistné limity

Češi si stále nesjednávají dostatečné pojistné limity
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Lidé si nesjednávají dostatečně vysoké limity pojištění ani po čtyřech letech od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Vyplývá to z šetření České asociace pojišťoven. Zákoník upravil částky pro odškodnění pozůstalých v případě usmrcení či zaviněných následků na zdraví. Průměrné odškodnění z jedné škody stouplo ve srovnání se situací před platností nového zákona na dvojnásobek. Polovinu nejzávažnějších škod podle aktuální analýzy asociace musí klienti hradit ze svého.

V posledních letech se sice zvyšoval počet pojištěných i objem pojistného, aktuální průměrné pojistné 449 za rok je podle asociace stále nízké. „Tento mírný nárůst nemůže výrazně ovlivnit průměrnou výši limitu pojistného plnění na škody na zdraví,“ uvedl hlavní analytik asociace Petr Jedlička.

Kvůli navýšení závazků novým občanským zákoníkem platí, že limit plnění jeden milion korun na škody na zdraví, který představuje nejčastěji sjednávaný limit pojistného plnění u obecné odpovědnosti, již nestačí ani na průměrné odškodnění pozůstalých v případě zaviněného usmrcení.

„Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je například rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu, a zlomíte mu ruku,“ uvedla specialistka na neživotní pojištění asociace Lucie Žulavská.

Průzkum: Špatnou zkušenost s pojišťovnou má 43 procent Čechů

Možnosti klientů pojišťoven pořídit si produkt s výrazně vyššími limity odškodnění u škod na zdraví v řádu desítek milionů korun je znatelně pestřejší, než tomu bylo před dvěma lety, uvedl Jedlička. Na straně poptávky klientů je ale posun vnímání velmi pozvolný, doplnil.

Pokud limit sjednávaného pojistného plnění na škody na zdraví dosahuje deseti milionů korun a více, lze jím pokrýt i závazky z trvalých následků v případě nutnosti vyplácet rentu. Jde například o ztráty na výdělku nebo o výpomoc v domácnosti, na které limity jeden až dva miliony korun nestačí.

Česko versus Rakousko: Kdo se více bojí o své zdraví?

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka