Jak nenaletět šmejdům v energetice? Projděte si užitečné desatero | E15.cz

Jak nenaletět šmejdům v energetice? Projděte si užitečné desatero

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Naslibují hory doly, a když se necháte „ukecat“, pořádně si zavaříte. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto apeluje na opatrnost. Čtěte techto deset zásad obrany před šmejdy v energetice. 

Zazvonil zvonek a za dveřmi kluk od elektřiny... Než ale někoho takového pustíte dál, přečtěte si následující desatero.

1) Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se přesto rozhodnete s ním jednat, udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí i ERÚ.

2) Vždy se ptejte, zda se bavíte se přímo s dodavatelem, nebo jen se zprostředkovatelem. Je v tom nebetyčný rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv.

Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen přeprodává nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel také může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa – pokud mu ji udělíte, vzdáváte se práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.

Pozor na ty, kteří se vydávají za někoho jiného

3) Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají.

Říká vám podomní prodejce, že přichází od vašeho současného dodavatele? Ať to dokáže. Podvodní šmejdi se často za velké dodavatele vydávají – osobně i po telefonu.

4) Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii...

5) Volá někdo na váš telefon, píše na mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů. Během telefonického hovoru se k ničemu se nezavazujte.

6) Neberte si dárky, nikdy! Odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“. Známým příkladem zneužití „dárků“ jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám „dárky“, zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.

Platí nabídka jen dnes? Odmítněte ji

7) Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“, protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, která umožňuje finální nabídku bez sankce nepodepsat.

8) Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoliv nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, všechno si v klidu a bez nátlaku rozmyslete. Až pak se rozhodněte, zda podepíšete.

9) Nebuďte pasivní! Spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce.

10) Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

Poslední zásada zní, nikdy tyto zásady neporušujte. Ušetříte si nervy, čas i peníze.

Mzdová kalkulačka