Moneta vypracovala cenovou mapu zemědělské půdy | E15.cz

Moneta vypracovala cenovou mapu zemědělské půdy

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Základem pro vznik analýzy, na jejímž konci je cenová mapa zemědělské půdy v ČR, se stalo téměř tisíc kupních smluv, ve kterých žadatelé o úvěr kupovali půdu ve výlučném vlastnictví. Průměrná cena za nakupovaný pozemek je přitom podle statistiky Monety 922 000 korun.

„Z našich dat je zřejmé, že klienti stále častěji kupují menší územní celky, což má přímou souvislost s meziročním zvýšením profinancovaných kupních smluv,“ potvrzuje trend Martina Čeňková, specialistka na sektor zemědělství Moneta Money Bank.

Z analýzy také vyplývá, že po letech konstantního růstu objemu bankovních úvěrů na nákup zemědělské půdy došlo v loňském roce k jejich stagnaci a mírnému poklesu. Změnu v objemu transakcí však nezpůsobil nezájem zemědělců o půdu. Zemědělská půda v poptávaném objemu totiž není na prodej.

„Naše zjištění dlouhodobě korespondují se situací a vývojem celého trhu s půdou. Loňský rok lze bezpochyby označit za rok, ve kterém ve financování nákupu zemědělské půdy prostřednictvím našich specializovaných produktů, došlo k prolomení dosavadního prorůstového trendu,“ potvrzuje Martina Čeňková a dodává: „Zároveň došlo k významnému zvýšení počtu transakcí, jejichž předmětem byl nákup spoluvlastnických podílů. Ty v prvním pololetí letošního roku činily 25 procent celkového počtu profinancovaných kupních smluv“.

Cena zemědělské půdy

Nejdražší zemědělská půda v přepočtu na metr čtvereční byla v loňském roce na Kolínsku, v letošním roce pak na Příbramsku a Benešovsku se shodným mediánem 25 korun. Nejlevnější oblastí bylo naopak Valašsko s mediánem kupní ceny 19,00 korun za metr čtvereční.

Analytici hodnotili i ty kupní smlouvy, jejichž předmětem byl nákup spoluvlastnických podílů. „Jde především o oblasti na Moravě, kde je i průměrná kupní cena za metr čtvereční spoluvlastnického podílu vyšší než v oblastech v Čechách,“ potvrzuje Martina Čeňková.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka