Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte poslední dny | E15.cz

Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá posledních pár dní

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nenaleťte podomním prodejcům, kteří vás budou nutit ke změně zdravotní instituce, a vše pečlivě porovnejte.

Lákavé benefity, ale také to, že doktor má smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou. To jsou hlavní důvody, proč přistupujeme ke změně zdravotní pojišťovny. Zdravotní instituci ale můžete změnit pouze dvakrát do roka. Konkrétně k 1. 1. a 1.7. Pokud se rozhodnete pojišťovnu změnit v lednu, musíte podat předregistrační formulář v období od 1.7 do 3. 9. předchozího roku.

V případě změny v červenci je pro podání formuláře, určující datum od 1. 1. do 31. 3. daného roku. Pokud tedy chcete nyní změnit pojišťovnu, bude to možné až k 1. lednu. Pojišťovnu může každý změnit pouze jednou za rok, změna je zdarma a pojišťovna vám změnu nemůže odmítnout ani vás vyloučit z řad svých klientů.

Seznam zdravotních pojišťoven

Kód název zdravotní pojišťovny zkratka
111 Všeobecná zdravotní pojišťovna VZP
201 Vojenská zdravotní pojišťovna VoZP
205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ČPZP
207 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví OZP
209 Zaměstnanecká pojišťovna Škoda ZPŠ
211 Zaměstnanecká pojišťovna Ministerstva vnitra ZPMV
213 Revírní bratrská pokladna RBP

Pokud se pro změnu pojišťovny rozhodnete, udělejte to v klidu a ne někde na ulici, když vás zastaví náboráři pojišťoven a lákají vás. Ne vždy vám poskytnou konkrétní informace. Doma si porovnejte benefity a hlavně zjistěte, zda vaši lékaři mají s danou pojišťovnou smlouvu. Abyste poté nebyli nemile překvapeni. Je vhodné také porovnat benefity, respektive preventivní programy, které pojišťovny nabízejí.

Změnu provedete tak, že podáte formulář u pojišťovny, ke které chcete přejít. A to buď přímo na přepážce, u většiny pojišťoven to jde i online nebo písemně. Na pobočce po vás budou chtít občanský průkaz, v případě dítěte do patnácti let rodný list nebo jiný doklad totožnosti.

Pokud jste živnostníkem, bude nutná i kopie živnostenského listu a přehled vašich příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu za minulý rok. Možný je i jiný doklad o výši placených záloh.

U studentů je dále potřeba potvrzení o studiu, u důchodců potvrzení o přiznání důchodu. V případě, že jste na pracovním úřadu, musíte také donést potvrzení. Novorozenci se stávají pojištěncem pojišťovny, u které je registrována matka.

Změnu pojišťovny nezapomeňte nahlásit. Informovat o změně musíte zaměstnavatele (do osmi dnů), zaměstnavatel vám totiž ke zdravotní pojišťovně musí odvádět pojištění. Změnu také musíte nahlásit u lékaře.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka