S penězi vyjdeme, zahraniční dovolená je ale pro většinu stále nedostupná | e15.cz

S penězi vyjdeme, zahraniční dovolená je ale pro většinu stále nedostupná

Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Češi jsou spokojeni se svými životy, rádi spoří a když si půjčují, tak většinou rozumně. Na zahraniční dovolenou nebo luxusní zboží ale většina z nás nemá peníze. 

Že Češi patří mezi silně negativní a pesimistické národy, které svou budoucnu vidí černě? Podle průzkumu ČSOB a Poštovní spořitelny to neplatí. Přibližně 82 procent lidí je spokojených se svým životem, nejvíce je jich ve věku 18-24 (přibližně 89 procent). Průzkum realizovala agentura Databank a byl uskutečněn na téměř 1500 respondentech.

Rodinné příjmy také stačí na pokrytí běžných životních výdajů (jídlo a oblečení) přibližně 93 procentům populace. Ale jen čtvrtina dotazovaných má dostatek peněz k tomu trávit dovolenou v zahraničí. Například luxusní zboží nakupuje jen 13 procent.

Na celý průzkum se podívejte v následující fotogalerii: 

„Jsme spokojeni se svým životem a z finančního hlediska si většina z nás může dovolit pokrýt vše potřebné a ještě něco navíc," konstatuje Petr Hutla, člen představenstva ČSOB. "Po zaplacení základních životních nákladů zbyde téměř dvěma třetinám obyvatel (63 procentům) dostatek prostředků na financování svých zájmů a koníčků a více jak polovina z nás (59 procent) si může bez problémů dovolit i nákup kvalitnějších a zdravějších potravin,“ dodává.

Pesimisti nebo optimisti?
Data jsou překvapivá, neboť například celosvětový průzkum Gallup, který se koná v 68 státech světa a dotazuje se více než 60 tisíc lidí přitom přinesl výrazně odlišné výsledky. Češi se stali 21. nejpesimističtějším národem, protože 29 procent Čechů očekává, že se jim bude žít v budoucnu hůř. Světový průměr je přitom 16 procent pesimistů.

Češi také patří mezi spořivé národy - 78 procent využívá nějaký spořící nebo investiční produkt, nejčastěji penzijní spoření (53 procent) nebo životní pojištění (40 procent). Spořící účet má přibližně 38 procent lidí.

Výrazně méně se také zadlužujeme, jen 42 procent lidí využívá nějaký úvěrový produkt. Nejčastěji se jedná o spotřebitelský úvěr (20 procent) nebo hypotéku (12 procent). Úvěry na podnikání jsou ale výrazně méně rozšířené (1 procento). 

Češi patří stále mezi konzervativní i co se týče sjednávání finančních produktů. Jen 26 procent z nás by si sjednala běžný účet na internetu, jen 17 procent úvěr. Na tradiční bankovní pobočce by si přitom běžný účet sjednalo 61 procent lidí. 

Mzdová kalkulačka