Než si pořídíte vlastní bazén, přemýšlejte a počítejte | E15.cz

Než si pořídíte vlastní bazén, přemýšlejte a počítejte

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Není nad to se v parném letním dnu osvěžit skokem do vody, ještě lépe ve vlastním bazénu. Ovšem i domácí letní osvěžení něco stojí. Zaměřili jsme se proto na ekonomiku provozu zahradního bazénu, ale i na praktické rady a tipy s jeho samotným zprovozněním a následnou údržbou.

Vlastnit bazén to není jen napustit vodu a začít se koupat. Než se vůbec rozhodnete pro konkrétní typ a místo jeho instalace, měli byste si položit hned několik otázek.

Bazén nebo jezírko?

Možností v čem v létě svlažit rozhicované tělo, je opravdu mnoho. A nemusíte zůstávat jen u klasických bazénů všech možných tvarů. Z Německa a Rakouska k nám proniká nový trend tzv. koupacích jezírek. Jde vlastně o uměle vybudované jezero, které však při svém provozu a filtraci vody vsází na přirozené filtrační vlastnosti vodních rostlin, které jsou umístěné v části jezírka. Zde je však nutné počítat s požadavkem na plochu. Ta by měla být minimálně 80 m2. Pokud prostorem nedisponujete, nemusíte zoufat. Alternativou je tzv. kamenný bazén, který vypadá jako přírodní koupací jezírko, ovšem filtraci zajištuje technika stejná jako v klasickém bazénu.

Kdy začít budovat?

Abyste si dostatečně užili vodních radovánek hned s prvními teplými dny, máte nejvyšší čas začít. Samotné vybudování vám sice zabere jen dva až čtyři týdny – v závislosti na typu zapuštěného bazénu. Ovšem dobré je pamatovat i na čas, kdy musíte uvést zahradu do ucházejícího stavu. Nějaký ten pátek také potrvá, než znovu vyraší trávník. Chybu neuděláte, ani když ještě jednu koupací sezonu vynecháte a budování necháte na podzim. Na zahradní práce do příští sezóny tak budete mít dost času. 

Jaký a za kolik?

Snad nejpádnějším hlediskem při pořizování bazénu je jeho cena, resp. vaše finanční možnosti. Od toho se pak mnohdy  odvíjí konkrétní typ, velikost a tvar. Pokud vás naopak peníze nelimitují, záleží na tom, co od bazénu očekáváte – například pro kondiční plavání je v kombinaci s protiproudem minimální velikost 2,5 x 5 m. Pokud naopak chcete, aby se současně mohlo osvěžovat co nejvíce členů rodiny, počítejte s rozměry nejméně 6 x 3 m. Pokud jde o hloubku, v bazénu určeném pro plavání by měla být minimálně jeden metr, optimálně ale 1,2 až 1,5 metr.

Z čeho bazén zaplatím?

Samozřejmě, že ideální stav je, když máte na bazén našetřeny vlastní úspory. Jenže to zrovna nemusí být v době, kdy se objeví výhodná prodejní akce. „Na začátku roku se lidé netěší jen na povánoční výprodeje, ale také na různé slevové akce na zboží, které využijí buď celoročně, nebo až v létě. Hned v lednu si tak Češi udělali radost a na splátky se prodaly stovky bazénů,“ vypočítává Jan Holoch, manažer zákaznické zkušenosti a finanční expert společnosti Home Credit. Možností je tak i splátkový prodej prostřednictvím spotřebitelského úvěrů, kdy mají prodejci uzavřeny smlouvy s konkrétními poskytovateli. Tady je důležité mít se na pozoru a s podmínkami se důkladně seznámit.

Další variantou je čerpat překlenovací úvěr či úvěr ze stavebního spoření, ovšem jen za určitých podmínek. „Oba úvěry jsou určeny na financování bytových potřeb, do kterých spadá i bazén. Realizace bazénu však tvoří výjimku a úvěr na něj lze čerpat pouze v případě širšího okruhu prací, například rekonstrukce, modernizace či výstavba. Následně je třeba doložit rozpočet dle rozsahu prací a stavební povolení, či ohlášení je-li stavebním úřadem vyžadováno,“ vysvětluje David Krček, produktový manažer Wüstenrot – stavební spořitelny.

Kolik stojí provoz a údržba?

Cena za kubík vody se v regionech liší. Dle objemu vody, který k napuštění budete potřebovat, si ale vynásobením cenou za kubík ve vašem bydlišti vypočítáte, na kolik vás vyjde plný bazén. Ani tím však výdaje nekončí. 

Jaké ryby do jezírka: Koi kapr, karas, nebo jeseter? Vyberte ty nejvhodnější. Více zde >>>

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka