Sjednáváme běžný účet online: jak na to?

Zdroj: pixabay.com

Bez účtu v bance se dnes prakticky neobejdete. Většina finančních transakcí probíhá bez hotovosti. Založit vlastní účet není nic složitého a zvládnete to během chvíle. Dokonce nemusíte ani opouštět svůj dům. Pohodlně se usaďte a zařiďte si osobní účet odkudkoliv na světě.

Výběr běžného účtu

Věnujte nějaký čas porovnávání jednotlivých nabídek. Ujasněte si, co od banky očekáváte a jaké služby budete pravidelně využívat. Na ty se zaměřte a následně se rozhodněte.

1. Poplatky

Nikdo by v dnešní době neměl platit zbytečné poplatky bance. Poplatek za vedení účtu, výpisy, výběr z bankomatu nebo za vklady? To je vše přežitek a některé banky od absurdních poplatků zcela upustily.

Účty zcela bez skrytých poplatků nabízí například Air Bank nebo mKonto. Pokud však chcete využívat prémiové služby nebo potřebujete nadstandard, tak má smysl zřídit účet i za cenu poplatků. Vždy však porovnejte jednotlivé nabídky.

2. Dostatek poboček

Chcete-li vše řešit osobně, tak si najděte banku, která se nachází ve vašem okolí, a můžete jít v případě potřeby na pobočku. Pokud na osobním jednání nelpíte, tak se poohlédněte po bance, která podporuje online řešení.

3. Bankomaty na každém kroku

Tento bod se částečně vztahuje k absurdním poplatkům. Některé banky mají zpoplatněn výběr z cizích bankomatů, v tomto případě potřebujete bankomat vlastní banky někde po ruce. Pokud se vám ho nechce hledat, tak jděte do banky, kde se za tyto výběry neplatí.

4. Další služby

Zvažte, jaké další služby budete opravdu reálně využívat a prostudujte ceník.

pixabay.com

Založení účtu krok po kroku

K založení účtu na internetu potřebujete stabilní připojení, které vám nebude padat a mobilní telefon s českým číslem na které vám banka pošle kód sloužící jako elektronický podpis. Dále většina bank vyžaduje ověření platbou z vlastního účtu, díky tomu není potřeba ověřovat vaši identitu.

1. Vyplnění základních údajů

Do dotazníku vyplníte jméno, příjmení, telefonní číslo, e-mail a státní občanství. Nezletilí bohužel nemohou zřizovat účet přes internet a je třeba se dostavit i se zákonným zástupcem na pobočku.

2. Doklady totožnosti

Připravte si dva doklady totožnosti s fotografií. Prvním z nich by měl být občanský průkaz a druhý z nich řidičský průkaz nebo pas.

3. Ověření platbou

Po ověření SMS kódem bude vyžadována platba z jiného vlastního účtu. Stačí poslat jednu korunu na nový účet, čímž ověříte svoji totožnost.

Co dalšího zařídit?

běžnému účtu zdarma nabízí spousta bank také spořicí účet, kde můžete své peníze uchránit v případě ztráty platební karty. Finanční poradci doporučují na spořicí účet ukládat finanční prostředky na půl roku dopředu a zbytek uložit do jiných investic.

Při aktuálních hodnotách inflace vám žádný spořicí účet peníze neochrání, ale nízké úročení je pořád lepší než žádné úročení.