ČOI varuje před Centrálním registrem dlužníků | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ČOI varuje před Centrálním registrem dlužníků

Kamila Ondráčková

Česká obchodní inspekce vydala varování před využíváním služeb tzv. Centrálního registru dlužníků České republiky (CERD). Službu podle oficiálních zdrojů provozuje společnost CERD SYSTEM LLC. sídlící v USA a údajně umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých členských registrech státní správy, bankovních registrů, databází soukromých subjektů a nabízí mj. vydání potvrzení o bezdlužnosti.

„Pomocí výše uvedeného dokladu má spotřebitel zjistit, zda je v registru evidován jeho dluh vůči bankám, obchodním společnostem, úvěrovým a leasingovým společnostem nebo státní instituci, banky i úvěrové společnosti se však od činnosti CERD distancují a uvádějí, že pro ně tento doklad není relevantní,“ uvádí tisková zpráva ČOI. Před činností CERD varuje také Úřad pro ochranu osobních údajů

Česká obchodní inspekce již loni pravomocně uložila provozovateli CERD pokutu 60 000 korun, protože klamavě vytvářel dojem, že se jedná o oficiální registr dlužníků v České republice, přestože žádný takový oficiální – státem provozovaný registr neexistuje.

Čechů s dluhy po splatnosti dál ubývá, je jich nejméně za 10 let

Dle zákazníků, kteří tuto službu využili, také vyplývá, že je po registraci problematické provozovatele kontaktovat a ukončit předplatné. Provozovatel navíc spotřebitele ani neinformoval o možnosti odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů, neinformoval řádně o cenách nabízených služeb ani o podmínkách uplatnění reklamace.

 

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka