Čechů s dluhy po splatnosti dál ubývá, je jich nejméně za 10 let

Máte tolik splátek, že nevíte, kterou platit dříve? Hrozí vám exekuce? Zeptejte se odborníka, co s tím dělat!

Máte tolik splátek, že nevíte, kterou platit dříve? Hrozí vám exekuce? Zeptejte se odborníka, co s tím dělat! Zdroj: profimedia.cz

Peníze si dobře rozdělte, aby vám zbylo na nutné platby
Dělají vám vaše dluhy těžkou hlavu? Pokud nemáte na splátky, začněte situaci řešit hned!
Nemáte už na splácení dluhů? Zkuste si v nich nejpre udělat pořádek.
Od nového roku musí exekutor nejprve uzpozornit, že někomu něco dlužíte. Splátky za drobné dluhy - např. pokuty se budou nově slučovat.
Průzkum ukázal, že neumíme hospodařit s penězi. To pak Čehcy dostává do hluhové pasti. Účtů je tolik, že je nestíháme splácet.
8 Fotogalerie
ČTK

Podíl dospělých občanů Česka, kteří včas neplatí dluhy, letos ke konci června meziročně klesl z loňských 7,40 procenta na 7,14 procenta. Dále se tak drží na nejnižší úrovni od roku 2008. ČTK to oznámilo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím z registru sdružení o lidech s potížemi se splácením závazků. Podíl lidí s dluhy po splatnosti se mírně snížil i v porovnání s letošním prvním čtvrtletím, ke konci března činil 7,18 procenta.

Ke konci letošního druhého čtvrtletí evidoval Solus zhruba 620 000 dospělých občanů Česka s dluhem po splatnosti. Dluhy činily dohromady 49,7 miliardy korun. Loni bylo ke stejnému termínu dlužníků 640 000 s dluhy 50,5 miliardy.

Největší potíže se splácením dluhů mají dlouhodobě obyvatelé Ústeckého a Karlovarského kraje, kde měla ke konci června dluhy po splatnosti více než desetina dospělých. V Ústeckém kraji činil podíl lidí s nesplácenými dluhy 13,55 procenta a v Karlovarském kraji 11,95 procenta. Naopak nejméně lidí s dluhy po splatnosti je ve Zlínském kraji s 4,63 procenta a na Vysočině s 4,65 procenta.

Meziročně klesl podíl obyvatel Česka s nesplácenými dluhy ve všech krajích. I v porovnání s výsledky za první čtvrtletí se snížil téměř ve všech regionech, pouze v Královéhradeckém kraji stagnoval. „Přes pozitivní vývoj a pokles počtu občanů zapsaných v negativním registru Solus však musí zůstat oblast prevence předlužení občanů důležitým tématem pro komerční společnosti i tvůrce legislativy. V České republice stále zůstávají regiony, kde eviduje Solus s dluhem po splatnosti více než 15 dospělých občanů ze sta – například Chomutov, Most nebo Ústí nad Labem,“ sdělil tajemník sdružení Jan Stopka.

Sdružení Solus vzniklo v létě 1999. Mezi členy je více než pět desítek bank a stavebních spořitelen, nebankovních finančních institucí, telekomunikačních operátorů nebo distributorů energií. Členství ve sdružení umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky.