Komerční banka za dva dny vyplatila klientům Sberbank 40 procent vkladů | e15.cz

Komerční banka za dva dny vyplatila klientům Sberbank 40 procent vkladů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Komerční banka za dva dny vyřídila 21 275 žádostí klientů Sberbank CZ a vyplatila náhrady vkladů za 9,8 miliardy korun, což je asi 40 procent vkladů. Z toho v hotovosti bylo 1902 žádostí za 275 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Garanční systém finančního trhu začal ve středu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Celkem jde o zhruba 106 tisíc klientů a výplatu 24,2 miliardy korun. Náhrady se klientům Sberbank budou vyplácet tři roky, tedy do března 2025.

Garanční systém přes Komerční banku vyplatí 100 procent vkladů klientů, maximálně do 2 499 500 korun na jednoho vkladatele. Suma odpovídá kurzu koruny k euru 28. února. Ze zákona je pojištěn vklad do 100 tisíc eur. Peníze ve Sberbank neměly jen firmy nebo fyzické osoby, ale i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.

V hotovosti je možné vybrat peníze na 40 vybraných pobočkách Komerční banky, u kterých bude prodloužená otevírací doba od 08:00 do 18:00. Bezhotovostně je možná výplata peněz na všech 241 pobočkách Komerční banky.

Česká národní banka v pondělí 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Garanční systém i Komerční banka na svých internetových stránkách zveřejnily podrobné instrukce, jak při výplatách postupovat.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka