Které profese si uplynulých letech nejvíce polepšily? | E15.cz

Které profese si uplynulých letech nejvíce polepšily?

Romana Rybová

V České republice průměrná mzda meziročně vzrostla o 7 procent. Český statistický úřad (ČSÚ) zastává názor, že číslo ještě poroste. A to i díky nízké nezaměstnanosti, která vytváří tlak na růst mezd.

Podle průzkumu společnosti Kruk je patrné, že z této situace těží především zaměstnanci z finančního sektoru (41 procent) a uniformované sbory (38 procent). Právě těmto skupinám se platy v uplynulých třech letech zvýšily nejvíce. Na druhé straně lidem zaměstnaným v prodejním sektoru příjmy poklesly. A to o 10 až 30 procent (u 14 procent dotázaných).

Finanční sektor

Právě zde rostly platy nejvíce. 13 procent dotázaných uvedlo, že jim mzdy vzrostly o 30 procent. U účastníků uniformovaných sborů bylo navýšení o něco menší, platy rostly o méně než 30 procent.

„Zvýšení příjmů často vede ke snížení obezřetnosti ohledně dluhů a jejich splácení. Lidé získají pocit, že si mohou dovolit více utrácet a třeba se i více zadlužit. V případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci, což jsou nejčastější důvody finančních problémů, jim pak ale mohou chybět prostředky na splácení dluhů i běžný provoz domácnosti. Nejlepší prevencí neschopnosti splácet úvěry v případě nečekaných událostí je průběžné vytváření finanční rezervy alespoň ve výši tříměsíčního platu,“ doplňuje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti Kruk.

Pár tisíc do výplaty? Pět důvodů, proč si nikdy nebrát tzv. mikropůjčku

K čemu chceme vyšší mzdy využít?

Každá profese chce se zvýšenými příjmy naložit po svém. Lidé v dopravě a ve službách by ve více jak třetiny spláceli dluhy. Učitelé by začali více šetřit, rovněž tak bankéři. zaměstnanci z bankovního sektoru a z obchodu ale zvýšený příjem také intenzivněji utrácejí. Zaměstnanci z oboru informačních technologií (36 procent) začnou po zvýšení platu méně plánovat nákupy a utrácejí spontánněji.

Jak je to s platy v Evropě

Z průzkumu vyplynulo, že například v Itálii a Španělsku, kde mají ekonomické problémy, platy klesají hlavně zaměstnancům v oboru služeb, stavebnictví a dopravy. A to dost rapidně. O více než 50 procent. Ve všech oborech se platy zvyšují v Německu a Polsku, u skoro poloviny profesí v Rumunsku.

Chcete bohatší život? Těchto pět zlatých pravidel vám ušetří hromadu peněz

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka