Stravenky nás neberou. Chceme příspěvky na bydlení a 13. platy | e15.cz

Stravenky nás neberou. Chceme příspěvky na bydlení a 13. platy

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Není benefit jako benefit. Tradiční benefity už pro nás nejsou zajímavé, například stravenky považujeme za standard, chceme něco extra. Nízká nezaměstnanost nám zvedá sebevědomí a my si začínáme jít mimo jiné i za lepšími benefity. Podle personální agentury Grafton Recruitment letos vede 13. plat, příspěvky na bydlení, služební vůz i pro soukromé účely a zájem máme i o osobního kouče.

„I když hlavním tématem nadále zůstává finanční ohodnocení, zaměstnavatelé se musí snažit najít vhodné nástroje, jak motivovat kandidáty, aby přijali jejich pracovní nabídku a zachovali jim loajalitu. Jak je vidět na výsledcích průzkumu, dříve běžné benefity již zaměstnance nezajímají. Stravenky anebo mobilní telefon i pro soukromé účely považují za samozřejmost a jejich zájem opadá i v případě vánočních večírků a dárků od zaměstnavatele, příspěvků na kulturní a sportovní aktivity, teambuildingů či dokonce občerstvení na pracovišti. Jde přitom o benefity, které nabízí většina firem,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Na situaci by měli zareagovat zaměstnavatelé a svou nabídku benefitů přehodnotit. Už jenom z toho důvodu, že se stále více do popředí na trhu práce dere generace tzv. mileniálů, a ta má jiné požadavky a preference. Jde jim o osobní rozvoj, vzdělání, flexibilitu a vyváženost pracovního a soukromého života.

V loňském roce první příčku nej benefitů obsadilo jazykové vzdělání, v letošním roce je to třináctý plat a příspěvek na bydlení. Podle Grafton Recruitment to může být ovlivněno tím, že se neustále zvyšují ceny nájmů a dále faktem, že se čím dál častěji musíme stěhovat za prací. „Zejména zaměstnavatelé z Prahy a středních Čech stále častěji hledají lidi i mimo Středočeský kraj, protože zdejší nezaměstnanost je skutečně velmi nízká,“ komentuje Jitka Součková.

V jaké hodnotě firmy benefity rozdávají?

Více než polovina dotázaných dostává benefity v hodnotě 1 499 korun. To je o 500 korun méně než v loňském roce. Méně chtějí ale i zaměstnanci. Zatímco v roce 2016 by si přáli benefity ve výši 4 499, v letošním roce to je 3 999 korun. Rozdíl mezi realitou a očekáváním ovšem stále u nadpoloviční většiny zaměstnanců činí okolo 2 500 korun.

10 nejžádanějších benefitů

  • 13. plat/14. plat/ pravidelné bonusy
  • Příspěvek na bydlení
  • Služební vůz i k soukromým účelům
  • Home office - práce z domova
  • Placená krátkodobá nemoc, sick days
  • Placená dovolená nad rámec zákona
  • Příspěvek na dopravu
  • Osobní kouč
  • Jazykové vzdělávání
  • Pružná pracovní doba
Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka