Většina nezaměstnaných nemá zájem pracovat, míní tři pětiny Čechů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Většina nezaměstnaných nemá zájem pracovat, míní tři pětiny Čechů

ČTK

Tři pětiny Čechů si myslí, že většina nezaměstnaných nemá zájem pracovat. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Je to dosud nejvyšší podíl, proti loňskému roku vzrostl o čtyři procentní body a proti roku 2012, kdy byl nejnižší, se více než ztrojnásobil. Nezaměstnanost v Česku letos v červnu stagnovala na 2,6 procenta, lidí bez práce bylo nejméně od května roku 1997.

Že nezaměstnaní nemají zájem pracovat, míní 61 procent dotázaných. Čtvrtina lidí se domnívá, že většina nezaměstnaných si není schopna sehnat vhodnou práci a necelá desetina vyjádřila názor, že většina nezaměstnaných nemůže sehnat žádnou práci. 

Současnou míru nezaměstnanosti považuje za příliš vysokou desetina dotázaných, téměř tři pětiny ji vnímají jako přiměřenou a čtvrtina jako příliš nízkou. "Oproti minulému roku se hodnocení nezaměstnanosti nezměnilo," uvedlo CVVM.

Šetření rovněž ukázalo, že mezi lidmi převládá názor, že nezaměstnanost v Česku zůstane v příštích dvou letech přibližně na stejné úrovni. K tomuto názoru se přiklonila necelá polovina respondentů. Necelá třetina Čechů se domnívá, že nezaměstnanost v příštích dvou letech poroste a desetina očekává další pokles nezaměstnanosti. "Což je trochu v rozporu se zjištěním, že dvě třetiny z nich mají názor, že nezaměstnaní nemají zájem pracovat," podotkli autoři průzkumu.

Nezaměstnanost v Česku stagnuje na rekordním dně. Firmám stále chybí hlavně dělníci

Jeho účastníci se také pokusili popsat situaci na trhu práce v místě jejich bydliště. Téměř desetina z nich považuje nalezení jakékoliv práce v místě bydliště za těžké a další tři procenta za úplně nemožné. Naopak asi čtvrtina dotázaných se domnívá, že najít vhodnou práci není žádný problém, a necelé tři pětiny lidí se vyjádřily, že v místě jejich bydliště je možné najít práci, ale je těžké najít vhodnou práci.

"Všechna zjištění dokazují, že respondenti reflektují současnou velice nízkou míru nezaměstnanosti v ČR, zároveň reflektují i její regionální diference," uzavřeli pracovníci CVVM.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka