Čína částečně zakázala Windows 8, prý kvůli bezpečnostním rizikům | E15.cz

Čína částečně zakázala Windows 8, prý kvůli bezpečnostním rizikům

Čína částečně zakázala Windows 8, prý kvůli bezpečnostním rizikům
Někdejší šéf Microsoftu Steve Ballmer při představování operačního systému Windows 8 (archivní foto ČTK)
• 
ZDROJ: čtk

pav

Čínské úřady zakázaly používat u počítačů ve veřejném sektoru operační systém Windows 8, nejnovější operační systém společnosti Microsoft. Zdůvodnily to snahou o úspory energie a zajištění počítačové bezpečnosti. Čína je pro největšího světového producenta operačních systémů osobních počítačů už dlouho velmi nesnadným trhem.

Čínské středisko pro centrální vládní nákupy vydalo zákaz instalovat Windows 8 na vládní počítače v rámci oběžníku o využívání energeticky úsporných produktů. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína má tento krok zajistit bezpečnost počítačů poté, co Microsoft ukončil v dubnu technickou podporu systému Windows XP, který se v Číně široce používá. Ukončení podpory 13 let starých XP vystavilo jejich uživatele hrozbě virů a útoků.

Microsoft na čínském trhu zaostává za jinými částmi světa. Bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zaměstnancům v roce 2011 údajně řekl, že kvůli pirátství vydělává Microsoft v Číně méně než například v Nizozemsku, třebaže na čínském trhu se prodá zhruba stejně počítačů jako v USA.

„Čínské rozhodnutí zakázat Windows 8 ve veřejných zakázkách maří snahu Microsoftu nahradit XP tímto systémem,“ uvedla k tomu firma Canalys. Odhadla, že systém XP má na čínském trhu stolních počítačů stále kolem 50 procent.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!