V Praze je k dispozici přes sedm tisíc volných bytů | E15.cz

V Praze je k dispozici přes sedm tisíc volných bytů

Celková nabídka nových bytů v Praze v projektech s 50 a více byty přesahovala k 31. prosinci 2010 hranici sedmi tisíc, přesněji 7084 nových bytů. Za celý rok 2010 přitom pražští developeři prodali celkem 2691 jednotek. Aktuální nabídka nových bytů v Praze tak tvoří zhruba 2,5 násobek celkové roční poptávky. Vyplývá to z pravidelné analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která patří mezi trojku největších českých developerů dle podílu na trhu prodaných bytů.

Celkem 7084 nabízených nových bytů obsahuje všechny bytové jednotky v developerských projektech s 50 a více byty v katastrálním území Hl. m. Prahy, které developeři aktivně nabízejí. Jde o byty v různých stádiích realizace – celkové číslo tedy zahrnuje jak byty dokončené, tak byty ve fázi probíhající výstavby i byty, které se již prodávají, ale ještě se nezačaly stavět. Celkový počet dokončených a dlouhodobě neprodejných bytů – tzv. „ležáků“ – byl ke stejnému datu roven číslu 2276. Na celkové zásobě nabízených bytů tak ležáky participují přibližně z jedné třetiny.

Předražené byty nikdo nechce

Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva developerské společnosti EKOSPOL, je však nabídka nových bytů v hlavním městě nedostatečná. „Musíme si uvědomit, že těch zhruba 4800 bytů v nově připravovaných projektech, které nyní Praha nabízí, bude dokončeno v horizontu jednoho roku až dvou let. Pokud se v Praze vloni prodalo 2691 bytů a v letošním roce očekáváme prodej přesahující tři tisíce, pak by se současná nabídka nových, cenově konkurenceschopných bytů měla blížit spíše hranici šest tisíc,“ myslí si Korec. „Předražené dokončené byty z období realitního boomu konkurenci netvoří – nikdo si je totiž za současné ceny nekoupí a ani developeři, ani banky se zatím ke slevám nemají,“ pokračuje Evžen Korec.

Nedostatečné nabídce nových cenově dostupných bytů se EKOSPOL rozhodl čelit přípravou nových rezidenčních projektů, které začne prodávat či stavět již v letošním roce. „Již na Nový rok jsme do nabídky přidali dalších 58 bytů ve druhé etapě projektu Viladomy Uhříněves a také byty ve druhé etapě projektu Nový Park Písnice, která nabízí celkem 108 nových bytů,“ vypočítává Evžen Korec. V horizontu nejbližších měsíců rozšíří EKOSPOL svoji nabídku o další dům se 103 byty v projektu Nové Měcholupy III, do prodeje půjde také třetí etapa úspěšného areálu Panorama Kyje III s 90 byty. „Věříme, že jsme se vydali správným směrem. Předprodanost našich nových bytových projektů dnes přesahuje i 70 procent ještě před prvním kopnutím do země,“ pochvaluje si výbornou prodejnost Korec.

Nejvíce bytů se vloni prodalo na Praze 9

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!