Šéf Microsoftu na letošek chystá restart společnosti | E15.cz

Šéf Microsoftu na letošek chystá restart společnosti

Šéf Microsoftu na letošek chystá restart společnosti
Microsoft, Steve Ballmer
• 
ZDROJ: ČTK

Jan Sedlák

Kritika šéfa Microsoftu je značná. On sám tvrdí, že není vizionář. Na letošek ale chystá restart celé firmy. Zeptali jsme se Ballmerových spolupracovníků, jak se na něj dívají.

Když před pár dny šéf divize Windows v Microsoftu Steve Sinofsky představil veřejnou testovací verzi nového operačního systému Windows 8, okamžitě se začalo spekulovat o tom, že to bude právě on, kdo jednou v čele největší softwarové firmy světa vystřídá často kritizovaného Stevea Ballmera. Současný vůdce podle kritiků Microsoft nikam neposouvá. Za doby Ballmerovy vlády se akcie prakticky nehnuly z místa a firmě uteklo několik zásadních technologických milníků: hudební přehrávače a digitální hudba, sociální sítě, internetové vyhledávání, chytré telefony a tablety.

Kolem Ballmera se vytvořila všeobecná teze, že pod jeho vedením Microsoft nezvládá vůbec nic a propadá se do zapomnění a nedůležitosti. „Nemyslím si, že se Microsoft změní, pokud ho stále povede Ballmer,“ řekl například v knize Waltera Isaacsona zakladatel Applu Steve Jobs.

Ballmer má ale na svém kontě bezpochyby řadu úspěchů. Byl to on, kdo po výprasku s Windows Vista, jenž byla ještě Gatesovým dítkem, jmenoval do čela divize Windows Sinofskyho, který nakonec vyrukoval s Windows 7, systémem, jehož už se po celém světě prodalo přes půl miliardy licencí. Byl to Ballmer, pod jehož vedením bylo v loňském roce do výzkumu a vývoje investováno 9 miliard dolarů, nejvíce ze všech technologických společností.

A byl to Ballmer, kdo dokázal za doby svého kormidlování ztrojnásobit příjmy i zisk. Divize Microsoftu, která prodává serverový software, v loňském roce vykázala příjmy 17,1 miliardy dolarů. Pokud by tato divize stala samostatnou společností, patřila by mezi 5 největších softwarových firem na celém světě.

Vykonavatel bez vize

Problémem Microsoftu je však to, že mu chybí vize, kudy by se technologický trh měl ubírat. Už to není on, kdo určuje trendy. „Nebudu předstírat, že jsem nějaký vizionář,“ nechal se slyšet sám Steve Ballmer v nedávném rozhovoru pro americký časopis Bloomberg Businessweek. „V roce 2012 ale můžete očekávat kompletní reset Microsoftu,“ dodal. Spouštěcím mechanismem mají být Windows 8, které zkompletují Ballmerovo snažení udělat z roztříštěné firmy společnost se službami a produkty opisující současné trendy a spotřebitelské choutky.

Dvě části úspěchu. Co když ale jedna část odejde? Současný šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a jeho předchůdce Bill Gates.Dvě části úspěchu. Co když ale jedna část odejde? Současný šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a jeho předchůdce Bill Gates.Autor:

„Steve není Bill Gates a neuslyšíte od něj vizi, jak změní svět, ale má jasno, jak Microsoft vést,“ potvrdila E15.cz Ballmerova slova Veronika Přikrylová, generální ředitelka Microsoftu pro rozvoj trhů střední a východní Evropy. Oním jasnem je myšleno především to, že dává prostor dalším lidem ve vedení. „Jedinou cestou je mít ve vedení lidi, kteří dokážou dotáhnout věci na další úroveň, a ne lidi, kteří budou čekat na instrukce ode mě,“ myslí si Ballmer. On sám by tomu všemu měl dodávat formu, strategii a obchodní plán.

Microsoftu skutečně mnoho trhů hodně rychle uteklo, firma se ale na druhou stranu vždy snaží všechno rychle dohnat. „V čele se Stevem jsme už několikrát dokázali, že když objevíme nějakou konkurenční příležitost, jsme schopni se nesmírně rychle přizpůsobit a správně jí uchopit,“ míní Přikrylová. Jednotlivé kroky jí dávají za pravdu.

Redmond naskočil na cloudovou vlnu, dokončil Windows Phone 7, ovládl obývací pokoje s Xboxem a Kinectem, vylepšil Bing do (alespoň ve Spojených státech) konkurenceschopné podoby, v rámci Zune a služeb Windows Live nabízí propojený internetový obsah a služby a Windows 8 mají firmu dostat na trh s tablety.

Role „Steva vykonavatele a organizátora“ je pro Microsoft důležitá. „Kdyby Bill Gates neměl Steva Ballmera, Microsoft by se nikdy nedostal tak daleko,“ říká šéf českého Microsoftu Roman Cabálek. „Bill je sice velký vizionář, Steve je však člověk, který jeho vize dokázal proměnit v realitu.“ Myslí si to také Veronika Přikrylová. „Často se setkávám s názorem, že k největší slávě dovedl Microsoft Bill Gates. Skutečnost je však taková, že kdyby Bill neměl Steva, nikdy by naše firma nedosáhla takového úspěchu,“ říká. „Šlo o výsledek kombinace jejich unikátních schopností.“

Z finančního hlediska je na tom Microsoftu po úplném odchodu Billa Gatese dobře.Z finančního hlediska je na tom Microsoftu po úplném odchodu Billa Gatese dobře.Autor: Jan Sedlák

Microsoft sice v posledních letech trendy nevytváří, dokáže je ale brzy dohnat. „Steve není velký vizionář typu Billa Gatese, má však čich na dobré příležitosti a obdivuhodnou vytrvalost pokračovat i tam, kde by to už řada jiných ředitelů vzdala,“ myslí si Roman Cabálek. Jako příklad uvádí Xbox 360. Firma s první verzí nejprve vůbec neuspěla, aby se později vrátila s novou generací a získala největší tržní podíl na trhu s herními konzolemi. K tomuto obrovskému úsilí pomáhá i obří finanční polštář, který má Microsoft napěchovaný díky svému tradičnímu byznysu prodeje softwarových licencí. S téměř 60 miliardami dolarů na účtech se nové výrobky na trh uvádí o něco snadněji.

Klaun obchodníkem

Koncepce Microsoftu pro koncový trh, která by firmu měla letos restartovat, se velice podobá koncepci Applu. Klasický počítač, tablet, herní konzole a chytrý telefon budou mít jednotné uživatelské rozhraní Metro napojené na internetový obchod s aplikacemi, hudbou, seriály a dalším obsahem. Pomocí účtu Live ID a úložišti SkyDrive bude možné sdílet data a nastavení díky cloudu. Už to nebude roztříštěný Microsoft, ale navenek jednotně vystupující firma. A nejenom navenek – Ballmer přiměl všechny týmy spolupracovat a vytvořit vzájemně propojené produkty.

Mnozí kritici si myslí, že by Microsoft potřeboval lídra, který není „pouze“ obchodník vydělávající peníze, ale který bude mnohem více zaměřený na produkty a vize. Právě proto se tolik mluví o nástupu Sinofskyho do nejvyššího křesla. Sinofsky je nicméně hodně technicky založený člověk a je otázka, zda přesně toto Microsoft potřebuje. Z vnitřního pohledu možná ano, Ballmera totiž velice často kritizují přímo zaměstnanci Microsoftu, kteří se nemají pro co nadchnout. Jejich nespokojenost se projevuje mimo jiné v tom, že byl na základě hodnocení už několikrát zvolen mezi nejhorší výkonné šéfy technologických firem.

Neznám budoucnost, ale dokážu se přizpůsobit současnosti.Neznám budoucnost, ale dokážu se přizpůsobit současnosti.Autor:

Pro Ballmerovo setrvání ve funkci nicméně hovoří jeho zkušenosti a znalost celé společnosti. „Výhodou Steva v čele Microsoftu je mimo jiné to, že viděl firmu růst od samého počátku,“ myslí si Cabálek. „Dokáže tak vidět náš byznys z pohledu jednotlivých divizí, v kontextu jednotlivých trhů i z jeho role výkonného ředitele. Navíc se dokáže naprosto přirozeně a plynule přesouvat mezi jednotlivými úrovněmi,“ dodává šéf zdejší pobočky. „Steve zná firmu naprosto do detailu, má schopnost se při řešení problému dostat k jádru věci neuvěřitelnou rychlostí,“ přikyvuje těmto tvrzením Přikrylová.

V očích široké veřejnosti je Steve Ballmer často vnímaný jako upocený klaun poskakující na pódiu. Z některých jeho veřejných vystoupení už se stihl stát mediální a virální folklór. „Sledovat videa na internetu bez kontextu a atmosféry v hale může mást,“ myslí si Ballmerova blízká spolupracovnice Veronika Přikrylová. „My ale víme, že jeho nadšení a emoce jsou upřímné a to pak člověka dokáže nabít neuvěřitelnou dávkou energie,“ doplňuje.

„Patřím mezi velkou skupinu zaměstnanců, kteří se na Stevova interní velká vystoupení skutečně těší,“ tvrdí Přikrylová. Při posledním interním mítinku zaměstnanců ale bylo možné pozorovat trochu jiný obrázek. Mnoho zaměstnanců Ballmerův proslov příliš nezajímal a spousta židlí zela prázdnotou. „Jaká smutná podívaná. Jakmile na pódiu začal mluvit Steve Ballmer, lidé začali houfně odcházet. V časech, kdy vedl proslovy Bill Gates, poslouchal každý,“ zní jedna z mnoha kritik nespokojených zaměstnanců Microsoftu. „Skutečně je tablet s Windows 8 všechno, z čeho bychom měli být nadšení,“ zaznívá další kritika.

Muž se sloní pamětí

Mnou oslovení bývalí i současní spolupracovníci Steva Ballmera se nicméně shodují v jednom: současný vůdce Microsoftu na sobě neustále tvrdě pracuje a je otevřený veškeré kritice. „Steve je velmi upřímný, a když udělá chybu, přizná ji,“ míní Přikrylová. „Je to člověk, který na sobě neustále pracuje. Je na sebe maximálně náročný a zajímá se o zpětný pohled na sebe sama od svého okolí,“ popisuje své zkušenosti s jedním z nejmocnějších technologických lídrů světa Přikrylová. „Zažila jsem ho dokonce na jedné pracovní schůzce, na kterou si kvůli zpětné vazbě přizval i svého osobního kouče.“

Podobné ohlasy je možné slyšet také od významných partnerů Microsoftu. „Steve je nejčestnější, nejvíce sebekritický a sebe uvědomělý člověk, kterého jsem kdy poznal,“ míní například šéf Netflixu Reed Hastings. Celkové uvědomění Ballmer dokáže promítnout v ohledu ke konkurenci. „Konkurence nás tlačí dopředu,“ tvrdí.

Nerušit, do hloubky dumám.Nerušit, do hloubky dumám.Autor:

„Steve má velký dar pamatovat si lidi,“ pokračuje na téma Ballmerových dobrých vlastností Roman Cabálek. „Jde o přesně ten typ člověka, s kterým se poprvé setkáte, během deseti minut s ním prohodíte pár slov o sobě a své rodině, a když jej za tři měsíce vidíte podruhé, okamžitě si vás správně zařadí a na předchozí konverzaci plynule naváže.“ Pětapadesátiletý manažer, který disponuje majetkem ve výši zhruba 14 miliard dolarů, má podle mnoha tvrzení sloní paměť. „Steve je člověk s jednou z největších mozkových kapacit, s jakou jsem se kdy setkal. Je schopen vnímat byznys Microsoftu v celé šířce i pro mě neuvěřitelné hloubce, z úrovně čtyřiceti tisíc stop až na zem,“ popisuje své zkušenosti s nejvyšším šéfem Cabálek.

„Vím přesně, co pro Microsoft chci,“ dodal Ballmer v rozhovoru pro Businessweek. A to je v současné době především sjednocení portfolia a spolupráce uvnitř týmů. Podařilo se mu sjednotit retail s mobilními operátory a výrobci hardwaru. Firma postupně otevírá síť kamenných obchodů Microsoft Store. K současným 14 pobočkám chce během následujících 3 let přidat dalších 75. Podobně jako Apple bude i Microsoft ukazovat výhody a propojení svých produktů ve vlastních svatostáncích.

„Steve obvykle nečiní neuvážená rozhodnutí. Když se rozhodne udělat krok vpravo, má současně jasnou a velmi detailní představu o tom, co to způsobí nalevo,“ je přesvědčen Roman Cabálek. Teď bude na zaměstnancích, akcionářích a zákaznících, jak na tom s jeho hodnocením budou oni.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud