Sobotky: Urgence V4 uspěli. Kvalitu potravin začne řešit i Jucker | E15.cz

Kvalitu potravin začne řešit i Juncker. Tlak Visegrádu nese úspěch, míní Sobotka

Kvalitu potravin začne řešit i Juncker. Tlak Visegrádu nese úspěch, míní Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Anna Vacková

ČTK

Tlak zemí V4, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska kvůli dvojí kvalitě potravin v EU má podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) úspěch a přináší výsledky.

Vyjádření šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že problém není nevýznamný a bude se mu věnovat plná pozornost, vnímá předseda české vlády jako závazek k hledání účinného řešení. Sobotka to uvedl v komentáři.

O dvojí kvalitě potravin jednal dnes v Bruselu za země V4 s Junckerem slovenský premiér Robert Fico. Evropská komise bude záležitosti podle svého šéfa věnovat plnou pozornost. Předložení nové legislativy teď Juncker nepředpokládá, do budoucna ho ale nevyloučil.

"V Evropské unii musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Evropská komise a EU mají jako jediné možnost tuto situaci systémově vyřešit. Na tom budeme trvat i nadále a dnešní slova Jeana-Claudea Junckera vnímám jako závazek z nejvyššího místa Evropské komise přijít se skutečnými a účinnými řešeními," uvedl premiér. Podle něj po opakovaných urgencích zemí V4 vedení komise uznalo, že problém je nutné řešit. Silný tlak států Visegrádu má úspěch a přináší výsledky, dodal Sobotka.

Problematice dvojí kvality potravin se chce věnovat i Evropská komise

Visegrádské země kritizují to, že stejné výrobky se stejným názvem mají v různých státech jiný obsah. Rozdíly v kvalitě prokázala studie, kterou si nechalo vypracovat české ministerstvo zemědělství. Podle výsledků ve stejných masných výrobcích tak někde bývá méně masa, v ovocných méně ovoce.

Podle premiéra dvojí kvalita potravin představuje diskriminaci lidí v některých státech a stávají se z nich spotřebitelé druhé kategorie, což ohrožuje jejich důvěru v evropskou integraci. "Dvojí kvalita potravin na společném trhu je pro ČR a další státy V4 nepřijatelná," dodal Sobotka.

Izrael chystá varovnou samolepku na příliš tučné potraviny
Víno, olivy a parmezán v ohrožení. Italští farmáři sčítají škody nebývalého sucha
Čína má rýže pořád málo. Komoditu proto koupí v USA

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!