Výsledky voleb 2022: Komunální volby | Aktuální volební výsledky | e15.cz
M A

Komunální volby

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí 2022

Výsledky komunálních voleb 2022
Výsledky komunálních voleb 2022
• 
ZDROJ: E15

jon, zel, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku aktuálně probíhají komunální volby. Průběžné výsledky voleb zveřejňujeme na této stránce v průběhu sčítání hlasů. Zde najdete i konečné výsledky voleb. Česko o víkendu volilo v komunálních volbách do zastupitelstev obcí. Nové zastupitelstvo volila i Praha. Z volebních výsledků v Praze vzejde nový primátor. Čeští občané volili tradičně pomocí volebních lístků ve volebních místnostech a volebních okrscích po celém Česku. Společně s komunálními20 volbami volili Češi do třetiny Senátu. Volilo se celkem ve 27 volebních obvodech. Průběžné výsledky voleb do Senátu taktéž zveřejňujeme během sčítání. Sčítání hlasů začalo po uzavření volebních místností v sobotu 24. září ve 14:00.

Letošní komunální volby nemají jasného vítěze, ale ani poraženého. Vládnoucí koalice, která se potýká posledních šest měsíců s důsledky ruské agrese na Ukrajině i se svými vlastními problémy, udržela důležité pozice v Praze i v Brně. Opoziční hnutí ANO Andreje Babiše zase ve většině krajských měst výrazně posílilo, ztratilo pouze v Brně, kde se dlouhodobě potýká s důsledky korupční kauzy Stoka. 

Nejvíce ANO posílilo v Karlových Varech, kde získalo o 11 procentních bodů více než v předešlých volbách, ještě výraznější nárůst volebního výsledku hnutí Andreje Babiše zaznamenalo ve Zlíně, kde si polepšilo o 13 procentních bodů. Oproti roku 2018 výraznější nárůst ještě ANO získalo v Ústí nad Labem (+8), Jihlavě (+6), Liberci (+5), Olomouci (+5) a v Plzni (+5). 

Nejen ANO si ovšem polepšilo, v Českých Budějovicích se zřejmě naplno propsala oblíbenost jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Největší vládní strana před čtyřmi lety v jihočeském městě získala 14 procent hlasů, letos to bylo 29 procent a Martin Kuba poskočil díky křížkům voličů z osmého na první místo kandidátky. 

Vyjednávání o povolebních koalicích již započala po celé republice, tradičně nejsledovanější bude Praha, která je přirozeně silně propojená s celostátní politikou. Nicméně první překvapení přišlo ze západu Čech, v Plzni se totiž strany ANO, STAN a Piráti dohodli ihned po ohlášení výsledků voleb na koalici. To mimo jiné znamená, že poprvé od poprvé od roku 1990 nezasedne ve vedení města zástupce ODS. Občanští demokraté přitom i tentokrát volby vyhráli, konkrétně v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL se ziskem 27,7 procenty hlasů. 

Podrobné výsledky komunálních voleb 2022 najdete zde >>>

Array

Výsledky 1. kola voleb do Senátu 2022

Autor: jon, zel, lig

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery