Andrej Babiš v zahraničí propadl. Jak se volilo ve světě? | Volby | e15.cz

Andrej Babiš v zahraničí propadl. Jak se volilo ve světě?

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Profimedia

var

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česko volilo v pátek a v sobotu nového prezidenta České republiky. Češi volili také v zahraničí. Do voličských seznamů se letos po celém světě registrovalo přes 14 tisíc občanů České republiky žijících v zahraničí. Výsledky voleb v Česku najdete v tomto článku. Favorizovaní kandidáti na prezidenta mají v boji o Hrad vyrovnané šance.

V zahraničí jasně vyhrál Petr Pavel. Na druhé místě skončila Danuše Nerudová. Andrej Babiš vyhrál pouze v Uzbekistánu a Kuvajtu.

Výsledky voleb v zemích EU

Výsledky prezidentských voleb v USA

Výsledky prezidentských voleb v Německu

Výsledky prezidentských voleb na Ukrajině

Výsledky prezidentských voleb v Rusku

Výsledky prezidentských voleb ve Velké Británii

Prezidentské volby 2023

Prezident se v Česku volí na pět let v tzv. přímé volbě. Prezidentské volby letos probíhaly od pátku 13. ledna do soboty 14. ledna v řádném termínu. V zahraničí se volilo dle časových pásem na velvyslanectvích. V prvním kole prezidentských voleb žádný z kandidátů nezískal více než padesát procent hlasů, za dva týdny nás tak čeká druhé kolo voleb.

Ve druhém kole voleb se utkají už jen dva kandidáti, Andrej Babiš a Petr Pavel. Vítěz druhého kola se stane prezidentem a nástupcem Miloše Zemana, kterého v úřadu nahradí v březnu. Druhé kolo voleb slibuje napínavý souboj. Nemalou roli letos hrály i předvolební televizní debaty

Volební systém přímé volby prezidenta v Česku funguje od roku 2012. Voliči mohou volit ve volebních okrscích nacházejících se v okolí jejich trvalého bydliště, nebo s voličským průkazem po celé České republice a v zahraničí.

Autor: var

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery