Babišův poradce i kritik Bláha: Spolupráci hodnotím spíše negativně | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Babišův poradce i kritik Bláha: Spolupráci hodnotím spíše negativně

Babišův poradce i kritik Bláha: Spolupráci hodnotím spíše negativně
Michal Bláha
• 
ZDROJ: čtk
Jan Vávra

Jan Vávra

Spolu s Andrejem Babišem může na rezortu financí skončit i hlasitý odpůrce EET Michal Bláha z iniciativy Hlídač státu. Ten před dvěma měsíci začal úřadu bez nároku na honorář pomáhat s IT zakázkami, chce prý prosadit změnu přístupu k těmto tendrům.

Budete v roli poradce spolupracovat také s nástupcem Andreje Babiše v čele ministerstva financí Ivanem Pilným?

V tuto chvíli nevím. Bude záležet na zájmu nového ministra či náměstků. Poradenskou smlouvu jsem dle právníků mohl mít pouze s osobou ministra Babiše, ne s ministerstvem. Fakticky ale vykonávám poradenství pro ministerstvo financí a podřízené organizace.

Jak vaši spolupráci s Babišovým úřadem hodnotíte?

Zatím spíše negativně. Reálně pracuji na dvou věcech. Tou první je zadávací dokumentace k personálnímu informačnímu systému, jehož soutěž ministerstvo připravuje. Vzhledem k velmi napjatým termínům je ale reálná možnost výrazně ovlivnit nastavení a principy zakázky nízká. Mnou navrhované úpravy a principy navíc zatím nebyly přijaty.

Dále navrhuji přepracování metodické příručky vedení IT projektů na ministerstvu. Nyní řešíme, zda je ze strany ministerstva chuť ji změnit či nikoliv.

Babiš: Pokud někdo bere 12 tisíc, je to skandální. Platy v sociálních službách proto výrazně vzrostou

Jste kritikem zavádění EET. Zkoušel jste Andreje Babiše o její škodlivosti přesvědčit?

Ne, od ledna 2017, s jedinou výjimkou, která se netýkala mého poradenství, jsem se s panem Babišem nepotkal. A ani tak bych ho škodlivosti EET nepřesvědčoval, nemá to cenu. Je to rozhodnutá, do značné míry politická věc.

Snažím se dosáhnout nutné změny principů, jak by se mělo obecně k IT zakázkám (tedy včetně elektronické evidence tržeb) přistupovat, řídit je a provozovat. Vzhledem k tomu, že se s panem Babišem potkávám velmi zřídka, diskutuji tyto věci zejména s pracovníky ministerstva a Státní pokladny Centra sdílených služeb, což je v pořádku.

Michal Bláha: EET a české daňové gestapo

Spouštíte službu s názvem Hlídač volebních kampaní, jehož prvním „úlovkem“ je Ivo Valenta coby zřejmě největší sponzor ODS. Jsou podle vás hlídači politických financí v kontextu prorůstání byznysu a politiky potřebnější než kdy dříve?

Hlídač politických financí vychází z platných zákonů o volbách do Sněmovny a zákonu o politických stranách. Tyto zákony přikazují politickým stranám a hnutím značnou míru transparentnosti a současně je (a občany) limitují v objemech peněz, které mohou investovat do politických kampaní. Stručně to shrnuji zde.

Na základě těchto legislativních změn je možné účinněji sledovat a kontrolovat financování politických stran a předvolebních kampaní. Tam vidím roli Hlídače politických financí. Jeho potřebnost je stejná, jako byla dříve, ale teď je - díky poslancům a tlaku veřejnosti - snadnější. A to je dobře.

Podívejte se na videorozhovor s Michalem Bláhou:
Babiš se Agrofertu nezbavil, pořád ho řídí. Funguje tu „daňové gestapo“, říká ministrův poradce Bláha

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!