Telička s Ježkem startují vlastní hnutí

Pavel Telička

Pavel Telička Zdroj: Anna Vacková, E15

Petr Ježek
Pavel Telička
Pavel Telička
Pavel Telička
Pavel Telička
7
Fotogalerie

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek zakládaji nové hnutí Hlas. Chtějí s ním uspět ve volbách do Evropského parlamentu. Oba muži byli před pěti lety zvolení za ANO, oba se však s vládním hnutí rozešli kvůli názorovým rozdílům. Do pravého středu politické scény tak vstupuje další hráč. A to i přesto, že část stran volá po integraci středopravicových uskupení.

Telička trvá na tom, že nejde jen o hnutí vytvořené pro květnové volby. „Vnímáme evropské volby a úspěch v nich jen jako svůj první cíl, budeme se ale chtít do budoucna angažovat i na domácí scéně,” řekl Telička s tím, že by se hnutí chtělo profilovat jako proevropské a liberální. Hnutí Hlas spolu s Teličkou a Ježkem založili advokát Aleš Novák a sociolog Martin Převrátil.

Evropské volby začaly. Jejich průběh a následně i sčítání hlasů sledujte prostřednictvím online přenosu >>>

Kandidátku a program zatím europoslanci nepředstavili. „Je to předmětem interního jednání,” řekl Telička, sám by však měl být lídrem a dvojkou by měl být Ježek. „Chceme dát prostor novým tvářím, odborníkům,” dodal Telička. Hnutí již sbírá podpisy pro své založení, zaregistrovat kandidátní listinu přitom bude muset u ministerstva vnitra do 19. března. Europoslanci věří, že termíny stihnou.

„Na české politické scéně těžko hledáme subjekt, který by nám vyhovoval zaměřením i personálně. Z mnoha podnětů přitom víme, že nejsme zdaleka sami,” vysvětluje důvod pro založení vlastního hnutí Ježek. „Hodně lidí by se rádo věnovalo politice, zároveň se ukazuje, že je těžké dostat se do tradičních stran. Ty jsou často neprostupné. Takovým lidem chceme dát šanci,” dodal sociolog Převrátil.

Telička s Ježkem následují příkladu svého kolegy europoslance Jaromíra Štětiny, který se rozešel s TOP 09, a založil vlastní uskupení Evropa společně. Štětina tento týden odmítl dřívější dohady, že by jednal se Starosty a nezávislými o spolupráci. „Hnutí Evropa společně (ESO) jde do evropských voleb samostatně. Už mě nebaví to předvolební intrikářství,“ řekl Štětina.

Spolupráci s dalšími stranami odmítl i Telička, podle kterého není na místě mluvit o rozdrobení sil. „Mně to osobně zásadním způsobem netrápí,” řekl s tím, že nemá pocit, že by v této části politického spektra byla příliš velká konkurence a že by jeho hnutí dále štěpilo proevropské síly v Česku.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) by se však strany měly spíše spojovat. „Respektuji, že se tak kolegové rozhodli. Je ale škoda, že tím štěpí proevropské síly. Když hrozí posilování extremismu a populismu v Evropě, tak je odpovědné se spíše spojovat," řekl Pospíšil. TOP 09 nyní vede intenzivní námluvy se STAN. Starostové již oznámili spolupráci se Stranou zelených nebo uskupením LES, které založil exministr Martin Bursík. Dále spolupracují s řadou dalších regionálních uskupení. 

Sněmovní středopravé strany se v současné době spíše snaží o integraci. Lidovci, kteří odmítli kvůli názorovým rozdílům kandidovat spolu se STAN a TOP 09, se spojili s pěti menšími stranami a jednají o podpoře desítek regionálních uskupení. Podle předsedy lidovců jde o jedinou proevropskou konzervativní kandidátku.

Na levé straně se zase snaží komunisté integrovat síly a již v prosinci představili kandidátku KSČM - Česká levice společně.