Pět miliard eur z nečekaných příjmů dá Německo na migranty | E15.cz

Pět miliard eur z nečekaných příjmů dá Německo na migranty

Uprchlíci v Německu
Uprchlíci v Německu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo má v úmyslu vyčlenit pět miliard eur (136 miliard korun) z letošních neplánovaných příjmů státního rozpočtu, aby pomohly pokrýt náklady na péči o žadatele o azyl v příštím roce a zároveň tak dodržet slib, že vláda udrží vyrovnaný rozpočet. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na návrh rozpočtových dodatků, který dnes získala.

Podle něj vláda plánuje převést nečekaně vysoké příjmy z daní a prodeje mobilních licencí do zvláštního fondu. Tyto peníze by pak mohly příští rok pomoci vládě a 16 spolkovým zemím vyrovnat se s přílivem migrantů, jejichž počet podle předpovědí jen letos dosáhne 800 tisíc osob. Obrovské počty lidí prchajících před válkou a chudobou na Blízkém východě, v Asii a v Africe přiměly vládu k přehodnocení rozpočtových návrhů.

Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že si stále klade za cíl udržet příští rok vyrovnaný rozpočet. Někteří zákonodárci ale pochybují, že to bude možné, vzhledem k rostoucím nákladům na uprchlickou krizi.

Nejisté vyhlídky

Letos by se mělo vyrovnaného rozpočtu Německo dosáhnout pohodlně díky rostoucí ekonomice s rostoucími daňovými příjmy. Avšak vyhlídky do příštích let jsou méně jisté, a tak vláda bude v úterý posuzovat dodatečné rozpočtové návrhy na základě širšího souboru opatření, aby se vyrovnala s přílivem žadatelů o azyl.

Podle německého zákona o rozpočtu mají být nevyčerpané prostředky ke konci roku použity ke splácení dluhu. Namísto toho chce vláda přebytky převést do příštího roku, aby pomohly uhradit náklady na uprchlickou krizi, sahající od sociálního bydlení po péči o nezletilce bez rodičů, aniž by rozpočet sklouzl do schodku.

Německá vláda minulý týden oznámila, že poskytne spolkovým zemím zasaženým návalem uprchlíků finanční pomoc na jejich zaopatření po dobu vyřizování žádosti o azyl. Za každého z nich slíbila vyplácet měsíčně 670 eur (přes 18 tisíc korun). Berlín vychází z předpokladů, že se opatření dotkne zhruba 800 tisíc běženců a že azylové řízení s nimi potrvá v průměru pět měsíců.

Rozdělená veřejnost

Stoupající počet migrantů rozděluje německou veřejnost; někteří běžence vřele vítají, jiní si dělají starosti, kolik z nich se dokáže začlenit do společnosti. Vláda se ocitla pod silným tlakem, aby vynaložila více prostředků na zlepšování infrastruktury, podle návrhu by však neplánované letošní příjmy měly být určeny na uprchlickou krizi.

Německo letos podle aktuálních odhadů vydá okolo deseti miliard eur (270 miliard korun) na péči o běžence. V této sumě jsou podle časopisu Fokus zahrnuty náklady na bydlení, lékařskou péči, kapesné či administrativu. Ještě v červenci se předpokládalo, že účet bude 5,6 miliardy eur (151 miliard korun), tehdy se ale v Německu na letošní rok očekávalo kolem 450 tisíc žadatelů o azyl.

Loni podle statistik stáli žadatelé o azyl německý rozpočet 2,4 miliardy eur (asi 65 miliard korun). Podle azylového zákona mají běženci právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Německo jim nedává peníze, ale poskytuje účelově vázané poukázky nebo přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jeho průměrná výše činí 360 eur (9700 korun). Dávky pro žadatele o azyl loni pobíralo 360 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video