Válka v Izraeli ONLINE: Představa Pásma Gazy bez Hamásu je mylná, uvedl šéf hnutí Haníja

Ismaíl Haníja (červen 2023).

Ismaíl Haníja (červen 2023). Zdroj: Reuters

Izraelci v Gaze
Zranění Palestinci v nemocnici v Chán Júnis
Dopady izraelského náletu na Chán Júnis v Pásmu Gazy (4. 12. 2023).
Dopady izraelského náletu na Chán Júnis v Pásmu Gazy (4. 12. 2023).
Izraelský voják během operace v Pásmu Gazy
56
Fotogalerie

Jakékoliv uspořádání v Pásmu Gazy bez radikálního palestinského hnutí Hamás je "mylná představa". Podle agentury Reuters to v televizním projevu prohlásil šéf této skupiny Ismáíl Haníja. Izraelští představitelé opakovaně uvedli, že jejich cílem je v odvetě za útok ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zavraždili na 1200 lidí, zlikvidovat vládu Hamásu i její vojenské schopnosti.

 

Konflikt v Izraeli sledujeme v online přenosu níže:

V sobotu sedmého října pronikla komanda palestinské teroristické organizace Hamás z Pásma Gazy na území Izraele, kde zabila přes 1 400 lidí. Izrael radikály odrazil a reagoval nálety na Pásmo Gazy, které usmrtily přes 18 tisíc lidí. Podle izraelské vlády na území Izraele zemřelo od začátku útoku na 1500 teroristů napojených na organizaci Hamás.

V neděli osmého října vyhlásil Izrael oficiálně válečný stav a v průběhu následujících dní ustanovil tříčlennou vládu národní jednoty, v níž zasedá premiér Benjamin Netanjahu, opoziční lídr Benny Gantz a současný ministr obrany Joav Galant. Po odražení útoku Izrael zahájil totální blokádu Pásma Gazy, kde zároveň přerušil dodávky vody a elektřiny. Na hranici s oblastí umístil 35 izraelských praporů, z nichž každý čítal několik set vojáků. Celkově Izrael mobilizoval rekordních 360 tisíc rezervistů. Očekávaná ofenziva Izraele do Pásma Gazy je na spadnutí. Průběh událostí sledujeme v rámci online zpravodajství.

Setkání rodin s rukojmími v době příměří

Video placeholde
Dojemná setkání rodin s rukojmími: Plné náruče a potoky slz • Izraelské ministerstvo zahraničí

Online přenos

Online přenos

14. prosince 2023 · 11:31

Vážení čtenáři, online zpravodajství o dění v Izraeli v tuto chvíli ukončujeme. Deník e15 bude o válce mezi Izraelem a Hamásem nadále informovat na webu i v tištěných novinách.

14. prosince 2023 · 10:10

CNN: Téměř polovina střel shozených Izraelem na Pásmo Gazy byla neřízená

Téměř polovina střel vzduch-země, které izraelská armáda od 7. října použila v Pásmu Gazy, byly neřízené střely, uvedl ve středu server televize CNN s odkazem na své zdroje z amerických zpravodajských služeb. Neřízené střely, zvané někdy také "hloupé bomby", jsou méně přesné a představují větší riziko pro civilisty, zejména v tak hustě osídlené oblasti jako je Pásmo Gazy. Pokud Izrael používá v takové míře neřízené střely, je to v rozporu s jeho opakovaným tvrzením, že se snaží minimalizovat civilní obětí, uvedli podle CNN někteří experti.

Z celkových asi 29.000 střel, které izraelská armáda na Pásmo Gazy od 7. října ze vzduchu shodila, bylo podle odhadu amerických zpravodajských služeb asi 40 až 45 procent neřízené střely. CNN požádala o reakci izraelskou armádu, jejíž mluvčí Nir Dinar odpověděl, že "k typu munice se armáda nevyjadřuje".

14. prosince 2023 · 07:34

Do Izraele přiletí bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan

Do Izraele dnes na dvoudenní návštěvu přiletí bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. O nejnovějším vývoji v Izraeli a v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda pokračuje v ofenzivě proti palestinskému hnutí Hamás, bude hovořit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, jeho válečným kabinetem a s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem.

V úterý Sullivan listu The Wall Street Journal řekl, že bude s Izraelci jednat o jejich harmonogramu ukončení války v Pásmu Gazy a o jejich plánech poválečného uspořádání na tomto území. Ve středu Bílý dům uvedl, že Sullivan během cesty pravděpodobně navštíví i další místa v regionu, neupřesnil však, která to budou.

13. prosince 2023 · 20:01

Netanjahu: Naším cílem je zničit Hamás, i bez mezinárodní podpory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu uvedl, že Izrael neupustí od svého cíle zlikvidovat palestinské hnutí Hamás, a hodlá tak učinit navzdory mezinárodnímu tlaku. Předseda vlády to řekl při návštěvě věznice v jižním Izraeli, v níž armáda vyslýchá příslušníky Hamásu zadržené v Pásmu Gazy. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

13. prosince 2023 · 17:39

Průzkum: Podpora Hamásu mezi Palestinci vzrostla, většina nechce Abbáse

Podpora hnutí Hamás u palestinské veřejnosti vzrostla, a to i v nyní válkou zdevastovaném Pásmu Gazy. Naopak Západem podporovaného předsedu palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúda Abbáse většina vnímá negativně, jeho rezignaci by uvítalo devadesát procent respondentů. S odvoláním na dnes zveřejněný průzkum veřejného mínění, který byl proveden mezi 22. listopadem a 2. prosincem a do kterého se zapojilo 1231 obyvatel Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy, o tom informuje agentura AP.

13. prosince 2023 · 17:38

Při prodejní výstavě na pomoc Palestině vybrali organizátoři přes 70 tisíc korun

Více než 70 tisíc korun vybrali organizátoři v pražské části dobročinné prodejní výstavy Postcards for Palestine (Pohlednice pro Palestinu), jejímž cílem je získat peníze pro humanitární organizace pomáhající Palestincům. Díla o velikosti pohlednice za 500 korun si mohli lidé zakoupit v úterý večer v galerii Berlínskej model. Výstava bude pokračovat od čtvrtka v Londýně, kde se uskuteční vernisáž.

13. prosince 2023 · 16:35

Zahraniční novináři kritizují zákaz vstupu do Pásma Gazy

Zahraniční novináři kritizují zákaz vstupu do Pásma Gazy, který podle nich uplatňuje izraelská vláda. Napsal to ve středu britský levicový deník The Guardian. Zahraniční média se tak musí spolehnout na palestinské spolupracovníky a zdroje při informování o dění na území, na němž Izrael bojuje s teroristickou organizací Hamás. Izraelská vláda přitom tvrdí, že o tom, kdo vstoupí do Pásma Gazy, rozhoduje Egypt. Na egyptské hranici se nachází jediný nyní otevřený přechod do Pásma Gazy - Rafáh.

13. prosince 2023 · 15:40

Neznámý pachatel strhl v Olomouci plakáty lidí unesených Hamásem

Neznámý pachatel strhal v noci na středu plakáty s portréty lidí unesených palestinským hnutím Hamás, které byly vylepeny při happeningu na začátku listopadu na výlohy Muzea umění v centru Olomouce. Na místě tak vydržely 37 dní. Pachatele, mladého muže maskovaného kapucí, zachytily bezpečnostní kamery. Případem se zabývají strážníci i policie. Muzeum zvažuje, že plakáty nahradí reportážními snímky z happeningu a záběry z kamery zachycující jejich ničení, řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

13. prosince 2023 · 07:58

Izrael oznámil smrt dalších osmi vojáků v Gaze

Izrael oznámil, že při bojích v Gaze zemřelo dalších osm jeho vojáků, mezi nimi je i plukovník. Bilance padlých v pozemní operaci proti Hamásu tím vzrostla na 113.

Sedm z osmi vojáků, jejichž smrt dnes oznámila izraelská armáda, zemřelo při sérii výbuchů, když prohledávali budovy na předměstí města Gaza Šadžajá, uvedla brigáda Golani.

12. prosince 2023 · 22:49

Izrael oznámil, že provedl první inspekce vozů na přechodu Kerem Šalom

Izraelské úřady uvedly, že dnes provedly první inspekce nákladních vozů s humanitární pomocí pro Pásmo Gazy na přechodu Kerem Šalom. Informaci potvrdily agenturám AFP a Reuters také představitelé humanitárních organizací. Krok, který Izrael avizoval v předchozích dnech, má vést k navýšení objemu dodávek potravin, vody či léků pro toto palestinské území, které čelí izraelské blokádě.

Izraelský úřad pro civilní aktivity na palestinských územích COGAT oznámil, že na přechodu Kerem Šalom, který leží v jižní cípu Pásma Gazy, bylo dnes zkontrolováno 80 nákladních vozů. Celkově izraelské úřady dnes prohledaly 197 nákladních vozů s humanitární pomocí, které mohou odjet do Pásma Gazy z Egypta přes přechod Rafáh.

12. prosince 2023 · 22:49

Izraelská armáda přes den útočila na jihu Pásma Gazy, v Rafáhu přes 20 mrtvých

Jih palestinského Pásma Gazy byl dnes opět terčem ostřelování izraelské armády. Při úderech na město Rafáh přišlo v noci o život nejméně 22 lidí, uvedly podle agentury Reuters palestinské úřady. Prudké boje se dál vedou ve městě Chán Júnis, které bylo pod palbou izraelského letectva a tanků. Izraelská armáda tvrdí, že útočí na infrastrukturu, kterou používá palestinské hnutí Hamás, například pro odpalování raket na izraelské území. Razie izraelské armády na okupovaném Západním břehu Jordánu si podle palestinských úřadů vyžádala sedm mrtvých.

12. prosince 2023 · 20:31

Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla těla dvou rukojmích Hamásu

Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla těla dvou rukojmích hnutí Hamás, píší izraelská média. Jde o 36letého zásobovacího důstojníka izraelské armády Ziva Dada, který padl v den útoku Hamásu na Izrael 7. října, a Eden Zachariovou, které bylo podle deníku Haarec 28 let, podle jiných médií byla o rok mladší. Příčinu úmrtí ženy armáda neuvedla, ozbrojenci Hamásu ji však podle stanice Al-Džazíra unesli z místa, kde se 7. října konal hudební festival Supernova, a kde povraždili přes 360 lidí.

Armáda těla patrně získala poté, co obsadila neupřesněnou pozici Hamásu v Pásmu Gazy. Při operaci podle izraelských médií před několika dny zahynuli dva izraelští vojáci a další utrpěli zranění.

12. prosince 2023 · 18:36

Nizozemsko zvýšilo stupeň teroristické hrozby v souvislosti s válkou v Gaze

Pravděpodobnost teroristického útoku v Nizozemsku se v posledních měsících zvýšila. Podle agentury Reuters to dnes uvedla nizozemská národní protiteroristická agentura NCTV, která poprvé od roku 2019 zvýšila stupeň varování ohledně teroristických útoků s odkazem na konflikt mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás.

NCTV oznámila, že úroveň hrozby pro Nizozemsko, které pracuje s pětibodovým systémem, posouvá ze třetího stupně na čtvrtý. Pokud by agentura měla informace o konkrétním útoku plánovaném v Nizozemsku, zvýšila by stupeň ohrožení na pátý, tedy na "kritický".

12. prosince 2023 · 18:35

Izrael a USA nikdy nedokážou zlikvidovat Hamás, uvedl šéf íránské diplomacie

Izraeli a Spojeným státům se nikdy nepodaří zlikvidovat radikální palestinské hnutí Hamás, uvedl dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. Izrael podle něj může zajistit osvobození svých rukojmích pouze prostřednictvím politického řešení, nikoli konfliktu.

Hamás nelze porazit vojenskou akcí, zdůraznil dnes Amírabdolláhján. Řešení konfliktu podle něj spočívá v sebeurčení Palestinců a palestinském referendu o budoucnosti regionu. Írán nicméně odmítá takzvané dvoustátní řešení, tedy vznik samostatného palestinského státu vedle Izraele. „Jediné, co máme s Izraelem společné, je to, že nikdo z nás nevěří ve dvoustátní řešení,“ dodal.

12. prosince 2023 · 18:34

Pohled Izraele a USA na budoucnost Pásma Gazy se liší, uvedl Netanjahu

Pohled Izraele a Spojených států na budoucí uspořádání v Pásmu Gazy se liší. Dnes to podle izraelského tisku řekl premiér Benjamin Netanjahu. Ten odmítá, aby se Pásmo Gazy, které od roku 2007 ovládá palestinské radikální hnutí Hamás, vrátilo pod kontrolu Palestinské autonomie, kterou řídí strana Fatah. Izrael má však podle Netanjahua podporu Spojených států pro svou vojenskou operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je zničení Hamásu.

„Nepanuje tu shoda na tom, co se stane (v Pásmu Gazy) den po Hamásu, a já doufám, že na tom shody (s USA) dosáhneme,“ uvedl izraelský premiér. Podle izraelských médií tak poprvé veřejně přiznal, že se pohled Izraele na budoucnost Pásma Gazy liší od vize jeho nejvýznamnějšího zahraničního spojence. Už dříve hovořili o rozporech v pohledu na budoucnost Pásma Gazy mezi Izraelem a administrativou amerického prezidenta Joea Bidena různí analytici a zdroje z diplomacie.

12. prosince 2023 · 18:33

Zara stáhla reklamní kampaň, podle kritiků připomínala mrtvé Palestince

Španělský oděvní řetězec Zara stáhl ze svých internetových stránek a z aplikace reklamní kampaň s figurínami, kterým chyběly končetiny, a se sochami zahalenými do bílých prostěradel. Podle kritiků, kteří volali po bojkotu firmy, reklama připomínala mrtvoly v Pásmu Gazy, kde v současné době válčí Izrael s radikálním palestinským hnutím Hamás. Informoval o tom dnes list The Times.

Oděvní řetězec uvedl, že lituje „nedorozumění“ ohledně snímků, které vyvolaly silné reakce na internetu a které přinesly výzvy propalestinských aktivistů k bojkotu kampaně. Společnost uvedla, že někteří zákazníci v nich „viděli něco, co bylo daleko od záměru při jejich vytváření“.

12. prosince 2023 · 15:41

Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy má podle ministerstva ovládaného Hamásem už 18 412 palestinských obětí, z toho většinu civilistů, uvádí Reuters.

12. prosince 2023 · 12:06

V Pásmu Gazy už podle WHO funguje jen třetina nemocnic, většina na jihu

Částečně v provozu v Pásmu Gazy už zůstává pouze jedenáct nemocnic, tedy zhruba třetina tamních zdravotnických zařízení. Podle agentury Reuters to uvedl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) pro okupovaná palestinská území Richard Peeperkorn. „Za pouhých 66 dnů zdravotnický systém přešel ze 36 funkčních nemocnic na 11 částečně fungujících nemocnic, z toho jedna je na severu (Pásma Gazy) a deset na jihu,“ řekl podle Reuters Peeperkorn prostřednictvím videohovoru OSN z Pásma Gazy. „Nemůžeme si dovolit přijít o žádná další zdravotnická zařízení nebo nemocnice,“ dodal.

12. prosince 2023 · 11:07

Netanjahu čelí další kritice za výroky o říjnovém útoku Hamásu na Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí další kritice za výroky související s říjnovým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael. Opoziční lídr Jair Lapid, ale i poslanec Netanjahuovy strany Likud Danny Danon v úterý odmítli premiérovo srovnání, že útok ze 7. října si vyžádal tolik obětí, jako podle něj způsobily mírové dohody mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny z 90. let (Oslo I a Oslo II). Informoval o tom server The Times of Israel.

12. prosince 2023 · 10:54

Americký ministr obrany příští týden podle médií navštíví Izrael

Americký ministr obrany Lloyd Austin příští týden navštíví Izrael, uvedl v úterý izraelský zpravodajský server Ynet. Minulý týden přitom Izrael, který pokračuje v pozemní operaci v Pásmu Gazy, navštívil americký ministr zahraničí Antony Blinken a koncem tohoto týdne je v Tel Avivu očekáván také bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

12. prosince 2023 · 10:38

Ze 105 zabitých vojáků v Gaze zemřelo 20 kvůli palbě do vlastních řad

Ze 105 izraelských vojáků, kteří dosud přišli o život během pozemní ofenzivy Izraele v Pásmu Gazy, jich dvacet zahynulo v důsledku palby do vlastních řad a jiných nehod. S odkazem na aktuální údaje, které zveřejnila izraelská armáda, o tom informoval server The Times of Israel. Třináct vojáků bylo zabito při palbě do vlastních řad vinou chybné identifikace cíle, tedy během úderů původně zamýšlených jako útok na nepřítele. Stali se obětí nejen střelby z ručních zbraní, ale také izraelských leteckých úderů či palby z tanků. Jeden voják podlehl střelbě, která ho nechtěně zasáhla, další dva byli zabiti při náhodném výstřelu zbraně. Dva vojáci zemřeli při nehodách, kdy obrněná vozidla izraelské armády najela na vlastní jednotky. A další dva vojáky usmrtily střepiny z výbušnin, které izraelské síly úmyslně odpálily.

12. prosince 2023 · 08:07

Izraelci v noci letecky útočili na město Rafáh 

Izraelská armáda v noci na úterý ostřelovala město Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle katarské televize Al-Džazíra tam zemřelo nejméně dvacet lidí. Naopak server The Times of Israel s odvoláním na palestinská média uvádí, že zemřelo dvanáct lidí. Připomněl také, že zprávy nelze ověřit. Izraelská armáda to nekomentovala. 

12. prosince 2023 · 07:12

Biden s hosty slavil chanuku, před Bílým domem se protestovalo

Americký prezident Joe Biden v pondělí večer s hosty v Bílém domě oslavil židovský svátek chanuka. Zatímco Biden varoval před antisemitismem a zopakoval příslib americké vojenské pomoci Izraeli v boji proti Hamásu, venku před budovou se sešli demonstranti vyzývající k okamžitému ukončení bojů v Pásmu Gazy, píše agentura AP.

12. prosince 2023 · 07:10

V Praze se v úterý uskuteční prodejní výstava na pomoc Palestině

Více než tisícovka umělců se zapojila do dobročinné prodejní výstavy Postcards for Palestine (Pohlednice pro Palestinu), jejímž cílem je vybrat peníze pro humanitární organizace pomáhající Palestincům. Díla o velikosti klasické pohlednice budou moci lidé zakoupit v pražské galerii Berlínskej model. Výstava bude pokračovat v dalších dnech v Londýně. ČTK o tom za pořadatele informovala Lenka Bakešová ze studia Sharp Objects.

11. prosince 2023 · 18:27

EU navrhne sankce vůči židovským osadníkům, kteří útočí na Palestince

Evropská unie navrhne vládám členských států, aby uvalily sankce na židovské osadníky, kteří útočí proti Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po jednání ministrů zahraničí EU to v Bruselu uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. O podobných sankcích hovořila už minulý týden Belgie, rovněž Spojené státy přestaly vydávat víza lidem, kteří jsou z násilností viněni.

„Budeme pracovat na návrhu sankcí proti extremistickým osadníkům na Západním břehu,“ oznámil Borrell. Násilí páchané na Západním břehu odsoudil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Jak uvedl, žádné návrhy zatím nejsou na stole. Důležité podle jeho slov nicméně rovněž je „chápat kontext celé situace“ a nedělat opatření, která by celkově zhoršily situaci.

Evropská unie již dříve odsoudila nárůst násilí osadníků po 7. říjnu, kdy palestinské radikální hnutí Hamás z Pásma Gazy zaútočilo na Izrael.

Izraelští občané nepotřebují víza pro vstup do schengenské zóny, jejíž součástí je i Belgie nebo také Česká republika, a mohou v ní pobývat až 90 dní. Mluvčí belgické vlády Barend Leyts minulý týden řekl, že Belgie požádá unijní instituce, aby násilnické osadníky zařadila do schengenské informační databáze, a tím jim odepřela vstup.

11. prosince 2023 · 12:18

V Libanonu či na Západním břehu stávkují za okamžité příměří v Pásmu Gazy

V Libanonu či na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu zůstaly dnes zavřené školy, úřady a obchody. Má to být výraz solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kteří čelí dva měsíce izraelskému bombardování a blokádě, jež jsou odvetou za říjnový útok palestinského hnutí Hamás na Izrael. Deník Haarec dnes napsal, že ke „Stávce za Gazu“ (na síti X #StrikeForGaza) se připojili například také v Jordánsku, Turecku či Bosně a Hercegovině.

Akci organizují různé palestinské organizace, které vyzývají k okamžitému příměří mezi Izraelem a Hamásem. Podle televize Al-Džazíra reagují také na neúspěšné hlasování Rady bezpečnosti OSN z minulého týdne, která kvůli vetu Spojených států podobnou výzvu nepřijala. V úterý by podle AP zřejmě mělo o návrhu rezoluce požadující okamžité humanitárního příměří jednat Valné shromáždění OSN.

11. prosince 2023 · 11:00

Při izraelském ostřelování pozic Hizballáhu v Sýrii zemřeli čtyři lidé

Při nočních izraelských úderech na cíle poblíž syrské metropole zemřeli čtyři lidé, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na nevládní Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Podle ní o žovot přišli dva členové syrských bezpečnostních složek a dva bojovníci libanonského hnutí Hizballáh, který je spojencem palestinského hnutí Hamás. Podobné izraelské údery na syrské území zesílily po 7. říjnu, kdy Hamás zaútočil na jihu Izraele a odkdy také Hizballáh z Libanonu ostřeluje izraelské území.

11. prosince 2023 · 10:13

Netanjahu vyzval členy Hamásu, aby se vzdali a neumírali pro svého šéfa Sinvára

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval ozbrojence z palestinského hnutí Hamás, aby se vzdali izraelské armádě, která proti nim bojuje v Pásmu Gazy. Netanjahu také podle serveru BBC v neděli řekl, že válka bude ještě nějakou dobu trvat, ale už přišel „začátek konce hnutí Hamás“. O víkendu náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi prohlásil, že hnutí Hamás se začíná rozpadat, desítky členů Hamásu už se vzdaly a takových případů každý den přibývá.

„V předchozích dnech se našim jednotkám vzdaly desítky teroristů z Hamásu,“ řekl Netanjahu. „Vzkazuji teroristům z Hamásu: je konec, neumírejte pro Sinvára, vzdejte se,“ dodal izraelský premiér s odkazem na šéfa Hamásu v Pásmu Gazy, kterým je Jahjá Sinvár. Netanjahu dodal, že válka je stále „v plném proudu“, ale už přišel začátek konce Hamásu.

11. prosince 2023 · 06:43

Při pozemní operaci v Gaze zemřelo více než 100 izraelských vojáků

Izraelská armáda dnes oznámila jména dalších čtyř vojáků, kteří přišli o život od začátku jejího tažení s cílem vymýtit palestinské radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle médií tak bilance izraelské pozemní operace překročila 100 padlých.

Podle agentury AFP armáda eviduje celkem 101 mrtvých příslušníků, zpravodajský web The Times of Israel psal o 102 padlých vojácích. Izraelská invaze v Gaze trvá přibližně měsíc a půl a očekává se, že skončí nejdříve po Novém roce.

11. prosince 2023 · 06:42

Izraelci bombardovali okolí Damašku, uvádí syrská státní agentura

Izraelská armáda v neděli večer podnikla další vzdušný úder na syrské území a způsobila jisté škody na okraji Damašku, uvedla syrská státní tisková agentura SANA s odvoláním na nejmenovaného představitele bezpečnostních složek. Podobný útok je hlášen poněkolikáté za poslední dva měsíce, Izrael zřejmě cílí na ozbrojence podporované Íránem.

Podle zdroje citovaného SANA přišla izraelská „vzdušná agrese“ asi hodinu před půlnocí místního času (22:00 SEČ) a cílila na „různá místa v okolí Damašku“. „Naše protivzdušná obrana sestřelila rakety, zatímco další způsobily omezené škody na majetku,“ pokračoval nejmenovaný činitel.