Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza posílila, výrazně se dařilo Monetě Money Bank

Pražský burzovní palác
Pražský burzovní palác
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po pondělním poklesu dnes posílila, index PX vzrostl o 2,62 procenta na 1 293,09 bodu. Energetická společnost ČEZ smazala část svých pondělních ztrát a posílila o 4,4 procenta na 1091 korun. Dařilo se i finančnímu sektoru. 

Akcie ČEZ v pondělí ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že část vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes plány mírnil. Řekl, že vláda nechce zavádět přímo sektorovou daň, ale hledá možnost, jak vytvořit solidární prostředí vůči lidem v problémech. Dnes se také koná valná hromada ČEZ, která je podle očekávání bouřlivá.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dnes upozornil, že z vládních stran se k zavedení sektorové daně staví zdrženlivě právě pouze ODS. „Vládní politici nekoordinovaně vypustili do éteru podstatnou kurzotvornou informaci, která jde navíc proti jejich vlastnímu programu. Nečekanost takové informace propad ještě prohloubila,“ uvedl.

„Tak zásadní věci by měli vládní politici komunikovat veřejnosti pouze po vyjasnění a ujednocení postoje, a to jen tehdy, pokud se opravdu rozhodnou jít proti svému programu a sektorovou daň zavést. Protože takto jen srazili hodnotu podniku o desítky miliard korun zaskočili investory a akcionáře, ale nic tím nezískali,“ dodal Kovanda. Při dnešním růstu akcií hodnota (tržní kapitalizace) ČEZ zase částečně vzrostla.

Výrazně se dnes dařilo Monetě Money Bank, jejíž cenné papíry si polepšily o 6,08 procenta na 83,70 koruny. Podle analytika investiční společnosti Wood & Company Vojtěcha Boháče akcie Monety uzavřely nejvýše za poslední měsíc a půl. Erste Bank zdražila o 1,68 procenta na 652,80 koruny. Zhruba o procento posílila rovněž Komerční banka, jejíž akcie se prodávaly za 706,50 koruny. Dařilo se i pojišťovně VIG, která zdražila o 1,3 procenta na 547 korun.

Česká měna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Koruna si pohoršila k dolaru o 18 haléřů na 23,52 koruny za dolar. K euru byla k 17:00 na 24,74 koruny za euro.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery