Pražská burza a index PX: Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza zakončila týden mírným poklesem, dolů ji táhly zejména akcie ČEZ

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera

vaj, lig, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza zakončila týden mírným poklesem. Index PX v pátek oslabil o 0,13 procenta na 1345,55 bodu. Dolů ho stáhly především akcie energetické společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla nízká. Za celý uplynulý týden index PX odepsal 0,62 procenta.

„Po čtyřech růstových seancích došlo k výběru krátkodobých zisků u akcií ČEZ,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Cenné papíry ČEZ zlevnily o 1,07 procenta na 969 korun. Za celý týden si ale připsaly 0,78 procenta. „Pozitivní je jednoznačně zpráva o odložení diskuze o změně podmínek při nerovnoměrném dělení společnosti v Parlamentu,“ sdělil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Finanční sektor se obchodoval smíšeně. Nejúspěšnějším a zároveň nejobchodovanějším titulem dne se stala Komerční banka, která si připsala 1,13 procenta na 672 korun. Moneta Money Bank si polepšila o 0,35 procenta na 85 korun. Erste Bank naopak klesla o 0,29 procenta na 793,20 koruny. Pojišťovna VIG odepsala 1,1 procenta na 627,50 koruny. 

Za posledních pět pracovních dnů burza oslabila, index PX klesl proti minulému týdnu o 0,6 procenta na 1345,5 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie Pilulky, největší pokles postihl akcie Komerční banky. V předchozím týdnu burza stoupla o 2,4 procenta.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Původně uherskobrodská zbrojovka převzala americkou firmu Colt Holding Company a rozrostla se v holding s výrobními závody v řadě zemí.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Pilulka Lékárny

Po odeznění pandemie koronaviru se lékárenský e-shop snaží nakopnout svůj růst.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 17. červenci 2023

Autor: vaj, lig, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah