Rohlík vstupuje do Španělska. Během pěti let tam investuje přes miliardu

Zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr. Firma nyní expanduje do dalších zemí Evropy.

Zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr. Firma nyní expanduje do dalších zemí Evropy. Zdroj: E15

Rohlik.cz
Rohlik.cz
Rohlík.cz
Rohlik.cz vsadí na elektrické dodávky z Číny
5
Fotogalerie

Tuzemský e-shop Rohlík.cz se i v době zhoršující se ekonomiky chystá k další expanzi. V druhé polovině roku spustí provoz ve Španělsku, konkrétně v Madridu, a postupem času bude rozvážet potraviny také v Barceloně. Mimo to v katalánské metropoli Rohlík vytvoří technologické centrum, svoji první zahraniční vývojářskou pobočku. Do aktivit ve Španělsku firma Tomáše Čupra investuje v dalších pěti letech přes miliardu korun. 

„Sezamo.es spustíme v Madridu ve druhé polovině letošního roku,“ potvrdil deníku E15 Martin Dlouhý, který má v Rohlíku na starosti strategii skupiny. Název Sezamo bude český Rohlík používat také v Itálii a v Rumunsku, kde by měl službu spustit v nejbližších týdnech. „Naší ambicí je ve střednědobém horizontu vybudovat si v každém městě, kam vstoupíme, stejnou pozici, jako máme na domácím trhu,“ říká Dlouhý. 

Jak pandemie změnila e-commerce v Česku?

Video placeholde
• Videohub

Ve Španělsku bude Rohlík působit ve spojení se společností Ulabox. Šéf Ulaboxu Jaume Gomà bude řídit i aktivity Rohlíku ve Španělsku. Ulabox je jednímz prvních tamních online supermarketů, byl založen už v roce 2010 a působil v Barceloně a v přilehlých oblastech. Podle španělských médií se Ulaboxu ovšem v posledních letech nedaří a z tržeb jedenáct milionů eur v roce 2019 klesl na šest milionů eur za rok 2021, přičemž vykázal ztrátu dva miliony eur. 

„Ulabox má zajímavou historii, kdy v průběhu let upravoval svou propozici a obchodní model. Právě tato schopnost manažerského týmu učit se, jít do hloubky a na základě dat dělat rozhodnutí, což je mimochodem důležitý aspekt pro úspěšné digitální onlinové společnosti, je tím, co od vedení potřebujeme,“ odůvodňuje výběr Dlouhý. „Jakmile jsme se potkali s Tomášem Čuprem a jeho týmem, tak bylo jasné, že máme stejný přístup,“ uvedl ke spolupráci Jaume Gomà.

Mimo spuštění služby na Pyrenejském poloostrově Rohlík vybuduje v Barceloně také své první zahraniční vývojářské centrum. „V Barceloně vidíme dobrou příležitost přilákat nové talenty do centrálního IT týmu,“ uvedl Dlouhý. Celkově bude do rozvoje působení ve Španělsku Rohlík v průběhu následujících pěti let investovat 50 milionů eur, zhruba 1,2 miliardy korun. 

Rozvážkové služby byly povzbuzeny zvýšenou poptávkou v průběhu pandemie, nicméně v posledních měsících se jejich pozice na trhu změnila. Americký startup Instacart, který se také věnuje rozvozu potravin, snížil svou valuaci o téměř 40 procent, akcie DoorDash klesly z 246 dolarů za kus na 66 dolarů za posledních šest měsíců, podobný propad zaznamenaly také společnosti Delivery Hero a Deliveroo.

„V prostředí ubývající globální likvidity se investoři vracejí spíše k akciím firem ze staré ekonomiky a opouštějí vysoce růstové tituly z technologického nebo e-commerce sektoru,“ komentuje situaci na trhu ekonom Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. „Nelze očekávat, že firmy navázané na e-commerce zopakují masivní nárůst profitů z posledních let. Do karet jim nehrají ani širší makrofaktory,“ doplňuje.

Minulý rok Rohlík rozšířil služby do Rakouska a Německa, letos má v plánu také expanzi do Itálie a Rumunska. Loni celkově ve všech zemích, kde působí, Rohlík utržil celkem 490 milionů eur, zhruba 12 miliard korun. Díky loňskému investičnímu kolu, ve kterém Rohlík získal finance ve výši 100 milionů eur, přesáhla hodnota startupu Tomáše Čupra jednu miliardu dolarů, díky čemuž se stal prvním českým jednorožcem. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!